12.02.2025 22:37 951
Onun sözlərinə görə, təkcə ilk üç ildə təxminən 20,568 milyard dollara ehtiyac olacağı təxmin edilir. Belə ki, ən böyük xərclər mənzil sektorunda (15,2 milyard dollar), ticarət və sənayedə (6,9 milyard dollar), səhiyyədə (6,9 milyard dollar), kənd təsərrüfatında (4,2 milyard dollar) və təhsildə (2,6 milyard dollar) gözlənilir.
Qeyd olunub ki, Qəzzada humanitar vəziyyətin ağır olaraq qalır.
Vurğulanıb ki, yaşayış binalarının 60%-dən çoxu, yolların 65%-i və məktəblərin 88%-i dağılıb. İşsizlik səviyyəsi 80%-ə çatıb və demək olar ki, 1,9 milyon insan məcburi köçkün vəziyyətinə düşüb.
Təşkilat rəhbəri beynəlxalq ictimaiyyəti Fələstin anklavını bərpa etmək və regionda davamlı inkişaf üçün şərait yaratmaq üçün təcili olaraq maliyyə və texniki yardım göstərməyə çağırıb.скачать dle 11.3

ООН оценила потребности в восстановлении Газы в $53,1 млрд
Согласно оценке, только в первые три года потребуется около 20,568 млрд долларов. Наибольшие затраты предполагаются в жилищном секторе ($15,2 млрд), торговле и промышленности ($6,9 млрд), здравоохранении ($6,9 млрд), сельском хозяйстве ($4,2 млрд) и образовании ($2,6 млрд).
В документе также указывается на острую гуманитарную ситуацию: разрушено более 60% жилых домов, 65% дорог и 88% школ. Уровень безработицы достиг 80%, а почти 1,9 млн человек стали внутренне перемещенными лицами. В докладе содержится призыв к международному сообществу срочно оказать финансовую и техническую помощь с целью восстановления палестинского анклава и создания условий для устойчивого развития региона.