"Rossotrudniçestvo"nun rəhbəri Yevgeni Primakov Azərbaycandan nota aldığını təsdiqləyib (YENİLƏNİB)
"Rossotrudniçestvo"nun rəhbəri Yevgeni Primakov Bakıdakı Rusiya mədəniyyət mərkəzinin (Rus evinin) fəaliyyətinə xitam verilməsi barədə Azərbaycandan nota aldığını təsdiqləyib.
O, bu barədə "Rossiya-24" telekanalına müsahibəsində bildirib.
"Notada deyilir ki, bizim nümayəndəliyimiz - Rusiya İnformasiya və Mədəniyyət Mərkəzi (RİMM), xalq arasında "Rus evi" adlandırılan mərkəz, yerli qanunvericiliyə əsasən hüquqi şəxs kimi qeydiyyatdan keçməlidir", - deyə Primakov bildirib.
Azərbaycan tərəfi "Rossotrudniçestvo" agentliyinin ölkə ərazisində fəaliyyətinə xitam verilməsi barədə diplomatik kanallar vasitəsilə Rusiyaya rəsmi bildiriş göndərib.
xəbər verir ki, bu barədə "Report"a məlumatlı mənbələrdən bildirilib.
Daha əvvəl analoji qərarın ABŞ-nin USAID agentliyi ilə bağlı verildiyini nəzərə alaraq (hətta Prezident Donald Trampın andiçmə mərasimindən və onun bu strukturu ləğv etmək barədə sonrakı qərarından əvvəl), bu addım müasir Azərbaycanın öz milli maraqlarını qorumaq istiqamətində ardıcıl kursu davam etdirdiyinin bir daha sübutudur və haradan qaynaqlanmasından asılı olmayaraq, kənar müdaxilələrə artıq dözmək niyyətində olmadığını göstərir.
Azərbaycan özü donora çevrilib və xüsusilə qeyri-şəffaf sxemlər əsasında və strukturu açıq şəkildə kəşfiyyat xarakterli olan təşkilatlar vasitəsilə verilən kənar yardıma ehtiyacı yoxdur.скачать dle 11.3

Глава "Россотрудничества": Азербайджан требует зарегистрировать "Русский дом" (ОБНОВЛЕНО)
Глава "Россотрудничества" Евгений Примаков подтвердил получение ноты от Азербайджана о необходимости регистрации российского культурного центра (Русского дома) в Баку.
Об этом он сообщил в эфире телеканала "Россия-24".
"Там говорится о том, что наше представительство, Российский информационно-культурный центр (РИКЦ), он же в народе называется "Русский дом", должен быть зарегистрирован в качестве юридического лица по местному законодательству", - сказал Примаков.
Российской стороне направлено официальное уведомление о прекращении деятельности агентства "Россотрудничество" на территории Азербайджана.
Об этом Report сообщает со ссылкой на информированные источники.
Азербайджан продолжает последовательный курс по защите своих национальных интересов и демонстрирует, что не намерен терпеть внешнее вмешательство в свои внутренние дела вне зависимости от того, откуда оно исходит.
Свидетельством этого также является то, что аналогичное решение было ранее принято в отношении американского агентства USAID, причем еще до инаугурации президента Дональда Трампа и его последующего решения о ликвидации данной структуры.
"Наша страна сама стала донором и не нуждается в помощи извне, особенно когда такая помощь оказывается на основании непрозрачных схем, а структура организаций носит откровенно разведывательный характер", - отмечают источники.скачать dle 11.3