FIDE-dən Karlsenin turnirində iştirak edən şahmatçılara ULTİMATUM
Beynəlxalq Şahmat Federasiyası (FIDE) "Freestyle Chess Grand Slam Tour"da iştirak etməyi planlaşdıran idmançıların 4 fevral tarixinədək alternativ dünya çempionatlarında iştirakdan imtina sənədini imzalamalı olduqlarını bildirib. Bu, şahmatçılara FIDE dünya çempionu adına namizəd olmaq hüququnu saxlamağa imkan verəcək.
bu barədə "Kommersant" qəzetinə istinadən məlumat verir.
Bildirilir ki, FIDE sözügedən turnirin dünya çempionatı kimi təqdim edilməsindən narazıdır. Tərəflər əməkdaşlıq barədə razılığa gələ bilməyiblər.
"Freestyle Chess Tour" təşkilatçıları FIDE-nin dünya çempionu titulu ilə bağlı mövcud avtoritetini tanımamağa, həmçinin açıq və şəffaf kvalifikasiya prosesi keçirmək əvəzinə, əsasən diqqətlə seçilmiş elit oyunçuların iştirak etdiyi özəl turnir olaraq qalmağa qərar veriblər", - deyə federasiyanın mətbuata açıqlamasında deyilir.
Qeyd edək ki, "Freestyle Chess Grand Slam Tour"un təşkilatçıları şahmatçı Maqnus Karlsen və alman investor Yan Henrik Büttnerdir.
"Freestyle Chess Tour" "Fişer" şahmatı formatında turnir seriyasıdır. Burada fiqurların düzülüşü oyundan əvvəl təsadüfi püşk atma ilə müəyyən edilir. Təşkilatçılar ən çox xal toplayan şahmatçını dünya çempionu elan edirlər.
Son illər ərzində Karlsenin FIDE ilə bir neçə münaqişəsi olub. 2022-ci ildə federasiya çempionluq matçının formatında radikal islahatlarla bağlı təkliflərini rədd etdikdən sonra Karlsen dünya çempionu titulundan imtina edib. O, 2024-cü ilin dekabrında geyim qaydaları ilə bağlı münaqişəyə görə rapid və blits çempionatını tərk edib. Şahmatçı o zaman "özünü FIDE ilə müharibə vəziyyətində" hiss etdiyini bəyan edib.

FIDE поставила ультиматум шахматистам по участию в турнире Карлсена
Международная шахматная федерация (FIDE) сообщила, что планирующие участвовать в Freestyle Chess Grand Slam Tour спортсмены должны до 4 февраля подписать документ об отказе от участия в альтернативных чемпионатах мира, передает Median.Az со ссылкой на газету "Коммерсантъ".
Это позволит шахматистам сохранить за собой право претендовать на звание чемпиона мира FIDE.
FIDE недовольна, что турнир позиционируется как чемпионат мира. Договориться о сотрудничестве стороны не смогли. "Организаторы Freestyle Chess Tour решили не признавать существующий авторитет FIDE в отношении титула чемпиона мира и решили остаться частным турниром, в котором в основном принимают участие тщательно отобранные элитные игроки, а не проводить открытый и прозрачный процесс квалификации",- сказано в пресс-релизе федерации.
Организаторами Freestyle Chess Grand Slam Tour выступают шахматист Магнус Карлсен и немецкий инвестор Ян Хенрик Бюттнер. Freestyle Chess Tour представляет собой серию турниров в формате шахмат Фишера, где расстановка фигур определяется случайной жеребьевкой пред началом партии. Шахматиста, получившего наибольшее количество очков, организаторы объявляют чемпионом мира.
За последние годы у Карлсена произошло несколько конфликтов с FIDE. В 2022 году он отказался от титула чемпиона мира после того, как федерация отклонила его предложения по радикальным реформам формата чемпионского матча. В декабре 2024-го Карлсен покинул чемпионат по рапиду и блицу из-за конфликта по поводу дресс-кода. Шахматист тогда заявил, что чувствует себя "находящимся в состоянии войны с FIDE".скачать dle 11.3