Tramp Suriyadan qoşunların çıxarılması ilə bağlı qərarını açıqlayıb
Vaşinqton Suriyanın problemləri ilə məşğul olmamalıdır, ABŞ administrasiyası ərəb respublikasından Amerika qoşunlarının çıxarılması imkanı ilə bağlı qərar qəbul edəcək.
TASS-a istinadən xəbər verir ki, bunu ABŞ Prezidenti Donald Tramp Ağ evdə jurnalistlərin suallarını cavablandırarkən bildirib.
“Bunu kimin dediyini bilmirəm, amma biz bununla bağlı qərar qəbul edəcəyik”, – deyə o, İsrail KİV-inin yəhudi dövlətinin Amerika qoşunlarının Suriyadan çıxarılması imkanından narahat olması barədə məlumatlarını şərh edib.
“Biz Suriyadakı vəziyyətə qarışmırıq. Bu onların qarışıqlığıdır. Onların yetərincə problemləri var. Bizim qarışmağımıza ehtiyacları yoxdur”, – Tramp əlavə edib.
Daha əvvəl İsrailin dövlət teleradio şirkəti “Kan” məlumat vermişdi ki, yüksəkvəzifəli Amerika məmurları İsrail nümayəndələrinə Trampın Suriya ərazisində qalan Amerika əsgərlərinin çıxarılmasında maraqlı olduğunu bildiriblər. Pentaqon 2024-cü ilin dekabrında Suriyada təxminən 2 min Amerika hərbçisinin olduğunu açıqlamışdı.скачать dle 11.3

Трамп анонсировал решение относительно возможности вывода войск из Сирии
Вашингтону не следует заниматься проблемами Сирии, администрация США примет решение относительно возможности вывода американских войск из арабской республики.
Как передает Median.Az со ссылкой на ТАСС, об этом президент США Дональд Трамп заявил, отвечая на вопросы журналистов в Белом доме.
"Я не знаю, кто это сказал, но мы примем решение относительно этого", - прокомментировал он сообщения израильских СМИ о том, что еврейское государство озабочено возможностью вывода американский войск из Сирии.
"Мы не вмешиваемся в ситуацию в Сирии. Это их бардак. У них там достаточно проблем. Им не нужно, чтобы мы вмешивались", - добавил Трамп.
Ранее израильская государственная телерадиокомпания Kan сообщила, что американские чиновники высокого ранга дали понять израильским представителям, что Трамп заинтересован в выводе американских солдат, остающихся на сирийской территории. В Пентагоне в декабре 2024 года заявляли, что в Сирии находятся около 2 тыс. американских военных.скачать dle 11.3