Beynəlxalq axtarışda olan Türkiyə vətəndaşı Naxçıvanda tutuldu
1995-ci il təvəllüdlü Türkiyə Respublikasının vətəndaşı Akdı Namik Kemalın cinayət məsuliyyətinə cəlb edilməsi üçün verilməsinə dair Özbəkistan Respublikası Baş Prokurorluğunun vəsatəti Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğu tərəfindən təmin edilib.
Bildirilib ki, Özbəkistanda dələduzluq əməllərinin törədilməsində təqsirləndirilərək beynəlxalq axtarışa elan edilmiş A.N.Kemal 2024-cü ilin oktyabr ayında Naxçıvan Muxtar Respublikasının ərazisində müəyyən edilərək saxlanılıb, barəsində həbs qətimkan tədbiri seçilib:
"Mülki, ailə və cinayət işləri üzrə hüquqi yardım və hüquqi münasibətlər haqqında" 2002-ci il tarixli Konvensiyaya əsasən, təqsirləndirilən şəxsin ekstradisiyası haqqında qərar qəbul edilərək, sonuncu Ədliyyə Nazirliyi Penitensiar Xidmətinin xüsusi konvoyunun müşayiəti ilə Özbəkistan Respublikasının səlahiyyətli orqanına təhvil verilib".скачать dle 11.3

Задержанный в Нахчыване гражданин Турции экстрадирован в Узбекистан
Азербайджан удовлетворил запрос Генеральной прокуратуры Узбекистана о выдаче гражданина Турции Акды Намика Кемаля (1995 г.р.) для привлечения его к уголовной ответственности.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Генпрокуратуру, обвиняемый в совершении мошенничества в Узбекистане и объявленный в международный розыск А.Н.Кемаль был задержан на территории Нахчывана в октябре 2024 года, в отношении него избрана мера пресечения в виде ареста.
После принятия решения об экстрадиции обвиняемого он был передан уполномоченному органу Узбекистана в сопровождении спецконвоя Пенитенциарной службы Министерства юстиции Азербайджана.