ABŞ Polşaya radar əleyhinə raketlər göndərəcək
ABŞ və Polşa AGM-88G AARGM-Er radar əleyhinə raketlərinin təchizatı ilə bağlı müqavilə imzalayıblar.
Bu barədə Polşa Müdafiə Nazirliyinin Mətbuat xidməti məlumat yayıb.
Müqavilə 200-dən çox AGM-88G AARGM-ER özünüidarə edən raketin təchizatını nəzərdə tutur.
Rəsmi məlumata görə, sazişin dəyəri təxminən 745 milyon dollar təşkil edir. Yerüstü hədəflərin vurulma məsafəsi 200 km-dən çoxdur.
Polşanın müdafiə naziri Vladislav Kosinyak-Kamış razılaşmanı şərh edərək bildirib ki, müqavilə ölkəsinin Hava Qüvvələrinin potensialı baxımından böyük irəliləyişdir. Onun sözlərinə görə, AGM-88G raketlərinin alınması, Polşa pilotlarının və F-35 təyyarələrinin tam potensialından istifadə etməyə imkan verəcək.скачать dle 11.3

США поставят Польше противорадиолокационные ракеты
США и Польша подписали контракт на поставку польским ВВС противорадиолокационных ракет AGM-88G AARGM-Er.
Об этом сообщила пресс-служба Минобороны Польши.
"Соглашение было заключено между Государственным казначейством - министерством национальной обороны и правительством США. Его предметом является поставка более 200 ракет AGM-88G AARGM-ER (Advanced Anti-Radiation Guided Missiles - Extended Range), самонаводящихся на источник электромагнитного излучения", - говорится в сообщении.
По данным ведомства, стоимость контракта составляет около $745 млн.
"Дальность поражения наземных целей составляет более 200 км", - сообщили в Минобороны.
Как прокомментировал соглашение глава ведомства Владислав Косиняк-Камыш, сегодняшнее соглашение является огромным шагом вперед с точки зрения потенциала польских ВВС. По его словам, закупка ракет AGM-88G позволит в полной мере реализовать возможности польских пилотов и самолетов F-35.скачать dle 11.3