İranın müvəqqəti işlər vəkili Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyinə çağırılıb
İran İslam Respublikasının Azərbaycandakı səfirliyinin müvəqqəti işlər vəkili Cəfər Ağayi Məryan Xarici İşlər Nazirliyinə çağırılıb.
Bildirilib ki, görüş zamanı, son zamanlar hökumət dairələrinə yaxın İran mətbu orqanlarında Azərbaycan əleyhinə, ölkəmizin rəhbərliyinə qarşı açıq-aşkar şəkildə aparılan kampaniyaya etiraz bildirilib.
Xüsusilə, uzun fasilədən sonra Tehranda keçirilmiş "Azərbaycan Respublikası ilə İran İslam Respublikası arasında iqtisadi, ticarət və humanitar sahələrdə əməkdaşlıq üzrə Dövlət Komissiyasının" 16-cı iclasından və səmərəli rəsmi görüşlərdən sonra Azərbaycanın İrandakı səfirinin XİN-ə çağırılaraq əsassız şəkildə etiraz bildirilməsinin və İran mətbuatında kampaniyanın genişləndirilməsinin anlaşılmazlıq yaratdığı qeyd olunub.
Bununla yanaşı, Ərdəbildə toplantı zamanı Azərbaycana qarşı səsləndirilən təhqiramiz ifadələrə görə imam Həsən Amulinin üzr istəməsi əvəzinə, Amulini dəstəkləyən kampaniyanın aparılması, Qəzvin imamı daxil bir sıra din xadimlərinin Azərbaycan əleyhinə fəaliyyətdə iştirak etməsinin qəbuledilməz olduğu diqqətə çatdırılıb.
Bu kimi addımların iki ölkə arasında münasibətlərə zərər vurmaq məqsədi daşıdığı, bunların qarşısının alınmasınının zəruri olduğu vurğulanıb.
İranın müvəqqəti işlər vəkili bəzi xoşagəlməz bəyanat və hərəkətlərdən təəssüfləndiyini bildirib və məsələni ölkəsinin səlahiyyətli orqanlarına çatdıracağına söz verib.скачать dle 11.3

Азербайджан выразил протест Ирану
Временный поверенный в делах посольства Ирана в Азербайджане Сейид Джафар Агаи Мариан был вызван в Министерство иностранных дел.
Об этом Median.Az сообщили в МИД Азербайджана.
"В ходе встречи ему был выражен протест в связи с антиазербайджанской кампанией, открыто проводимой в иранских СМИ, близких к правительственным кругам, а также в адрес руководства Азербайджана", - отмечается в заявлении внешнеполитического ведомства.
Особое внимание было уделено тому, что после проведенного в Тегеране на текущей неделе 16-го заседания Совместной азербайджано-иранской госкомиссии по экономическому, торговому и гуманитарному сотрудничеству, а также успешных официальных встреч, вызов посла Азербайджана в МИД Ирана с необоснованными претензиями и расширение кампании в иранских СМИ вызвали недоумение.
Кроме того, азербайджанская сторона указала на недопустимость того, что вместо извинений имама-джумы Сейида Хасана Амели за оскорбительные высказывания против Азербайджана во время собрания в Ардебиле, в Иране проводится кампания в его поддержку, а также допускается участие ряда религиозных деятелей, включая имама-джуму Казвина, в антиазербайджанской деятельности.
"Азербайджанская сторона заявила, что подобные шаги наносят ущерб двусторонним отношениям, выражено требование немедленно прекратить это", - подчеркнули в МИД.
Временный поверенный выразил сожаление по поводу некоторых заявлений и действий и заверил, что доведет указанные вопросы до сведения компетентных органов Ирана.скачать dle 11.3