Ruben Vardanyan barəsində cinayət işi üzrə məhkəmənin vaxtı məlum olub
Terrorçuluq, terrorçuluğun maliyyələşdirilməsi, Azərbaycan Respublikası və xalqına qarşı sülh və insanlıq əleyhinə cinayətlər, müharibə cinayətləri və digər çoxsaylı cinayətlərin törədilməsi faktları ilə bağlı Azərbaycan Respublikası Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin İstintaq baş idarəsində cinayət işinin istintaqı aparılıb.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti və Baş Prokurorluğunun birgə məlumatında deyilir ki, Rusiya Federasiyasının vətəndaşı olmuş, hazırda Ermənistan Respublikasının vətəndaşı olan, Rusiya Federasiyasında "Troyka Dialoq" şirkətinin təsisçisi və rəhbəri olmuş, Rusiya Federasiyasında "KAMAZ" ASC-nin direktorlar şurasının üzvü, həmin ölkədə "Volqa-Dnepr" şirkətlər qrupunun müstəqil direktoru və sair vəzifələrdə çalışmış Vardanyan Ruben Karlenoviç 25 sentyabr 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 214-1, 279.3 və 318.1-ci maddələri ilə təqsirləndirilən şəxs qismində cəlb olunaraq barəsində axtarış elan edilib, 27 sentyabr 2023-cü il tarixində saxlanılaraq istintaqa təhvil verilib və həmin tarixdə ona ittiham elan edilib.
Toplanmış mötəbər sübutlar əsasında təqsirləndirilən şəxs Ruben Vardanyana Azərbaycan Respublikasının Ermənistan Respublikası tərəfindən işğal olunmuş ərazilərində yaradılmış qondarma "Dağlıq Qarabağ respublikası" və qanunsuz silahlı birləşmələri əhatə edən cinayətkar birlikdə, qanunsuz silahlı birləşmələrin və qrupların yaradılmasında və fəaliyyətinin təşkilində iştirak edərək Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 100 (təcavüzkar müharibəni planlaşdırma, aparma), 107 (əhalini deportasiya etmə və ya məcburi köçürmə), 109 (təqib), 112 (beynəlxalq hüquq normalarına zidd azadlıqdan məhrum etmə), 113 (işgəncə), 114 (muzdluluq), 115 (müharibə qanunlarını və adətlərini pozma), 116 (silahlı münaqişə zamanı beynəlxalq humanitar hüquq normalarını pozma), 214 (terrorçuluq), 214-1 (terrorçuluğu maliyyələşdirmə), 218 (cinayətkar birlik (təşkilat) yaratma), 228 (qanunsuz olaraq silah, onun komplekt hissələrini, döyüş sursatı, partlayıcı maddələr və qurğular əldə etmə, başqasına vermə, satma, saxlama, daşıma və gəzdirmə), 270-1 (aviasiya təhlükəsizliyinə təhdid yaradan əməllər), 278 (hakimiyyəti zorla ələ keçirmə və onu zorla saxlama, dövlətin konstitusiya quruluşunu zorla dəyişdirmə), 279 (qanunvericiliklə nəzərdə tutulmayan silahlı birləşmələri və qrupları yaratma), 318-ci (Azərbaycan Respublikasının dövlət sərhədini qanunsuz olaraq keçmə) və digər maddələrində nəzərdə tutulan əməllərin törədilməsi ilə bağlı yekun ittiham elan olunub.
Cinayət işi üzrə ittiham aktı Azərbaycan Respublikasının Baş prokuroru tərəfindən 28 dekabr 2024-cü il tarixində təsdiq edilərək baxılması üçün aidiyyəti üzrə Bakı Hərbi Məhkəməsinə göndərilib.

06.01.2025 19:32 1 104
Уголовное дело будет рассмотрено в Бакинском военном суде под председательством судьи Зейнала Агаева.
Отметим, что в Главном следственном управлении Службы государственной безопасности (СГБ) Азербайджана было проведено расследование уголовного дела по фактам терроризма, финансирования терроризма, преступлений против мира и человечности против Азербайджанской Республики и ее народа, военных преступлений и многих других преступлений.
Рубен Карленович Варданян, который был гражданином России, а в настоящее время является гражданином Армении, учредитель и руководитель компании "Тройка Диалог", член Совета директоров ОАО "КАМАЗ" в РФ, независимый директор группы компаний "Волга-Днепр" в этой стране и работавший на других должностях, 25 сентября 2023 года был привлечен в качестве обвиняемого по ст. 214-1, 279.3 и 318.1 УК Азербайджана, в его отношении был объявлен розыск, 27 сентября 2023 года он был задержан и передан следствию, в этот же день ему было предъявлено обвинение.
Рубену Варданяну, обвиняемому на основании собранных неопровержимых доказательств, было предъявлено окончательное обвинение по ст. 100, 107, 109, 112, 113, 114, 115, 116, 214, 214-1, 218, 228, 270-1, 278, 279, 318 УК АР и в связи с другими деяниями, предусмотренными другими статьями, в связи с участием в преступном формировании, охватывающем незаконные вооруженные формирования и вымышленную "нагорно-карабахскую республику", созданную на оккупированных Арменией территориях Азербайджана.
В ходе следствия были обеспечены право на защиту обвиняемого, использование языка, которым он владеет, и другие процессуальные права. Обвиняемому были предоставлены адвокаты по его выбору, а представленные им и его адвокатами ходатайства были рассмотрены в соответствии с требованиями уголовно-процессуального законодательства, и приняты соответствующие решения.
Обвиняемый Рубен Варданян и другие участники уголовного процесса были проинформированы о завершении предварительного следствия, они были ознакомлены со всеми материалами уголовного дела, включая вещественные доказательства, документы, заключения экспертов и др.
Обвинительное заключение по уголовному делу было утверждено генеральным прокурором Азербайджанской Республики 28 декабря 2024 года и направлено на рассмотрение в Бакинский военный суд.скачать dle 11.3