06.01.2025 12:53 1 752
Agentlik ölkələri üç qrupa bölüb. 94 ölkənin daxil olduğu birinci qrup dövlətlərdə maliyyə orqanları dollara qarşı açıq şəkildə çıxış etməyib və məhdudlaşdırıcı tədbirlər görməyib. Müəlliflər qeyd edirlər ki, bura, həmçinin ABŞ valyutasını rəsmi valyuta kimi istifadə edən Panama, Salvador və Marşal adaları kimi ölkələr də daxildir.
İkinci qrupa daxil olan ölkələr aktiv şəkildə milli valyutalarda ödənişlərə keçməyə başlayan və ya dollardan istifadəyə məhdudiyyətlər tətbiq edən dövlətlərdir. Bu qrupda 46 ölkə təmsil olunur.
Üçüncü qrupa açıq şəkildə ABŞ valyutasına qarşı çıxış edən dövlətlər daxildir ki, onların sayı 53-dür.
Qeyd edək ki, Beynəlxalq Valyuta Fondunun məlumatlarına görə, 2024-cü ilin üçüncü rübündə dolların dünya valyuta ehtiyatlarında payı son üç onilliyin ən aşağı səviyyəsinə çatıb.скачать dle 11.3

06.01.2025 12:53 1 761
Агентство разделило страны на три группы. В первой, в которую внесли 94 государства, финансовые власти открыто не высказывались против доллара и не вводили ограничительных мер. Сюда же входят страны, использующие американскую валюту в качестве официальной, например, Панама, Сальвадор и Маршалловы Острова.
Во вторую группу включили государства, которые начали активно переходить на расчеты в национальных валютах или ввели ограничения на использование доллара. В нее внесли 46 стран.
В третью группу авторы включили государства, открыто высказывающиеся против американской валюты. Под эту категорию попали 53 страны.
В конце декабря данные Международного валютного фонда показали, что доля доллара в мировых валютных резервах по итогам третьего квартала 2024 года обновила минимум за последние три десятилетия. Помимо американской валюты, снижение продемонстрировал швейцарский франк.скачать dle 11.3