Qroznıda AZAL təyyarəsinin qəzaya uğraması ilə bağlı istintaqın "hərbi hissəsi" məxfiləşdirilib
Dekabrın 25-də Qazaxıstanın Aktau şəhəri yaxınlığında qəzaya uğrayan "Azərbaycan Hava Yolları" QSC-nin (AZAL) "Embraer 190" təyyarəsi ilə bağlı istintaqın "hərbi hissəsi" Çeçenistan paytaxtı Qroznıda (Rusiya) məxfiləşdirilib.
Bu barədə "VÇK-OQPU" Telegram" kanalı məlumat verib.
Mənbənin sözlərinə görə, Rusiya İstintaq Komitəsinin sədri Aleksandr Bastrıkin və komitənin mərkəzi aparatının təcrübəli müstəntiqlərinin Çeçenistan Respublikasına səfər etməsinə baxmayaraq, faktiki olaraq, hərbçilərlə bağlı bütün istintaq hərəkətləri yerli 505-ci Hərbi İstintaq Şöbəsinin müstəntiqləri tərəfindən həyata keçirilir.
"Təyyarəyə raket zərbələri endirən "Pantsir" döyüş maşınının ekipajı şöbə rəisi tərəfindən dindirilib. Ezam olunmuş müstəntiqlərə gəlincə, onların bəziləri Aktauya yola düşüblər və orada onlara qəza yerində işləmək icazəsi verilib, bir hissəsi isə Qroznıda işləyir. Onlar dispetçer və uçuş rəhbərini dindiriblər və hələ ki istintaqın onlara sualları yoxdur. Həmçinin, fövqəladə vəziyyətə təsir göstərə biləcək digər hallar da təhlil edilir.
Məsələn, GPS texnologiyası geniş yayılmazdan əvvəl təyyarələrin enişi KQS (kurs-qlissad sistemi - təyyarənin enişə yaxınlaşması üçün radiomayak sistemi) vasitəsilə həyata keçirilirdi. Bu üsul hələ də geniş yayılıb və bütün dünyada istifadə edilir, lakin hansısa səbəbdən genişmiqyaslı yenidənqurma işləri zamanı (işin başa çatması tarixi 2025-ci ildən 2026-cı ilə dəyişdirilib) bu sistem Qroznıdakı aerodromda sökülüb", - deyə məlumatda bildirilir.
Xatırladaq ki, dekabrın 25-də səhər saatlarında AZAL aviaşirkətinin Bakı-Qroznı reysini həyata keçirən sərnişin təyyarəsi Qazaxıstanın Aktau şəhəri yaxınlığında qəzaya uğrayıb. Təyyarənin göyərtəsində 67 nəfər, o cümlədən beş ekipaj üzvü (37-si Azərbaycan, 16-sı Rusiya, altısı Qazaxıstan, üçü Qırğızıstan vətəndaşı) olub. Son məlumatlara görə, qəza nəticəsində 38 nəfər həlak olub ki, onların içində hər iki pilot da daxil olmaqla, üç ekipaj üzvü də olub. Sağ qalanlara ambulator və psixoloji yardım göstərilir.скачать dle 11.3

СМИ: "Военную часть" расследования авиакатастрофы AZAL засекретили в Грозном
"Военную часть" расследования крушения самолета Embraer 190 ЗАО Azerbaijan Airlines (AZAL), разбившегося 25 декабря близ казахстанского Актау, засекретили в Грозном (Россия).
Об этом передает Median.Az со ссылкой на Telegram-канал ВЧК-ОГПУ.
По данным источника, несмотря на визит в Чеченскую Республику председателя Следственного комитета РФ Александра Бастрыкина и опытных следователей из центрального аппарата Следкома, по факту все следственные действия с военнослужащими ведут следователи местного 505-го ВСО.
"Расчет боевой машины "Панцирь", выпустивший ракеты по воздушному судну, допрашивал руководитель отдела. Что касается откомандированных следователей, то часть из них отправилась в Актау, где им дали допуск для работы на месте крушения, а часть работает в Грозном. Ими были допрошены диспетчер и руководитель полетов - пока у следствия к ним вопросов нет. Также ведется анализ других обстоятельств, которые могли повлиять на ЧП.
Например, до того, как технологии GPS получили широкое распространение, посадку воздушных судов осуществляли при помощи КГС (курсо-глиссадная система - радиомаячная система инструментального захода самолетов на посадку). Данный метод по-прежнему распространен и используется во всем мире, однако по какой-то причине в ходе масштабной реконструкции (конец работ был сдвинут с 2025 на 2026 год) эта система была демонтирована на аэродроме в Грозном", - говорится в сообщении.
Напомним, утром 25 декабря пассажирский самолет авикомпании AZAL, выполнявший рейс Баку - Грозный №J2-8243, потерпел крушение близ казахстанского города Актау. На борту находились 67 человек, включая 5 членов экипажа (37 граждан Азербайджана, 16 - РФ, 6 - Казахстана, 3 - Кыргызстана). По последним данным, в катастрофе погибли 38 человек, в том числе трое членов экипажа, включая обоих пилотов. Выжившим оказывается амбулаторная и психологическая помощь.скачать dle 11.3