Məşhur şahmatçımızın babası vəfat etdi: Nüfuzlu qurumun baş katibi olmuşdu
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının (AGF) sabiq prezidenti və Milli Olimpiya Komitəsinin keçmiş baş katibi Faiq Rəcəbov vəfat edib.
Uzun illər Azərbaycan idmanının inkişafında böyük xidmətləri olan veteran gimnast 91 yaşında dünyasını dəyişib.
1933-cü il fevralın 19-da Bakı şəhərində anadan olan keçmiş federasiya rəhbəri idmana uşaq yaşlarından maraq göstərib. O, erkən yaşlarında gimnastikada uğur qazanmağa başlayıb. Yeniyetmələr arasında Bakı və Azərbaycan birinciliklərinin, o cümlədən tələbələr arasında keçirilən spartakiadaların çempionu olan SSRİ idman ustası, Azərbaycanın yığma komandasının üzvü kimi, SSRİ çempionatlarının, SSRİ xalqlarının spartakiadasının iştirakçısı olub.
F.Rəcəbov uzun illər ictimai işlərdə də çalışıb. O, 1980-90-cı illərdə AGF prezidenti, 1994-97-ci illərdə Azərbaycanın Milli Olimpiya Komitəsinin baş katibi və Avropa Komitəsinin Texniki Komissiyasının üzvü olub.
Faiq Rəcəbov 2022-ci ildə bədən tərbiyəsi və idmanın inkişafındakı xidmətlərinə görə "Azərbaycan Respublikasının Bədən Tərbiyəsi və İdman xadimi" fəxri adı ilə təltif edilib.
Qeyd edək ki, Faiq Rəcəbov Azərbaycanın və dünyanın tanınmış şahmatçısı, üçqat Avropa çempionu, Dünya Kubokunun qalibi Teymur Rəcəbovun babasıdır.скачать dle 11.3

Скончался Фаиг Раджабов - человек, посвятивший жизнь гимнастике
3 января ушел из жизни ветеран гимнастики Фаиг Раджабов, на протяжении многих лет вносивший большой вклад в развитие азербайджанского спорта.
В 1980-1990-х годах он занимал пост президента Федерации гимнастики Азербайджана.
Фаиг Абдул оглу Раджабов родился 19 февраля 1933 года в Баку. Он начал добиваться успехов в спортивной гимнастике в раннем возрасте. Был чемпионом Баку и первенств Азербайджана среди юниоров, а также Спартакиады среди студентов. Спортсмен, мастер спорта СССР по спортивной гимнастике, в составе сборной Азербайджана принимал участие в чемпионатах СССР и Спартакиаде народов СССР.
Раджабов также много лет работал в сфере государственных дел. В 1980-1990-х годах он был президентом Федерации гимнастики Азербайджана, в 1994-1997 годах - генеральным секретарем Национального олимпийского комитета Азербайджана, а также членом Технической комиссии Европейского комитета.
В 2022 году за заслуги в развитии физической культуры и спорта Фаигу Раджабову было присвоено почетное звание "деятель физической культуры и спорта Азербайджанской Республики".
Отметим, что Фаиг Раджабов является дедушкой Теймура Раджабова, известного азербайджанского и мирового шахматиста, трехкратного чемпиона Европы, обладателя Кубка мира.скачать dle 11.3