Üç ilə yaxın davam edən məhkəmə başa çatdı - Türk iş adamına ağır cəza verildi
Mənimsəmədə ittiham olunaraq 2021-ci ildən məhkəməsi davam edən, Fransa vətəndaşı olan türk iş adamı Mehmet Şahanın cinayət işinin məhkəmə istintaqı yekunlaşıb.
Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hakimi Kamran Muxtarovun sədrliyi ilə keçirilən son prosesdə hökm elan edilib. Mehmet Şahan 10 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilib.
Qeyd edək ki, öncəki prosesdə dövlət ittihamçısı Babaxan Həsənəliyev təqsirləndirilən şəxsin 13 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilməsini istəmişdi.
İttihama görə, "Thales International Western Countries B.V." transmilli korporasiyasının Azərbaycan Respublikasındakı Nümayəndəliyinin direktoru vəzifəsində işləmiş Şahan Mehmet Mehmetali oğlunun 2014-21-ci illər ərzində vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə edərək, nümayəndəliyin fəaliyyətindən irəli gələn zəruri xərclərin qarşılanması məqsədilə həmin şirkətin mərkəzi ofisi tərəfindən ayrılmış ümumilikdə 8 milyon 860 min manat məbləğində pul vəsaitini rəhbərlik etdiyi qurumun müvafiq bank hesabından nağd və eləcə də başqa şirkətlərə xidmətlərin göstərilməsi adı altında köçürülərək nağdlaşdırılması yolu ilə mənimsəməsinə, habelə həmin məqsədlə rəsmi sənədlərə bilə-bilə yalan məlumatları daxil edərək, vəzifə saxtakarlığı törətməsinə əsaslı şübhələr yaranıb.
Şahan Mehmet Mehmetali oğluna Cinayət Məcəlləsinin 179.4 (mənimsəmə və ya israfetmə xüsusilə külli miqdarda ziyan vurmaqla törədildikdə), 308.2 (vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə etmə ağır nəticələrə səbəb olduqda) və 313-cü (vəzifə saxtakarlığı) maddələri ilə ittiham elan edilib.скачать dle 11.3

Суд в Баку вынес приговор турецкому бизнесмену
На последнем заседании под председательством судьи Камрана Мухтарова был объявлен приговор - 10 лет лишения свободы.
Мехмет Шахан, занимавший должность директора представительства транснациональной корпорации Thales International Western Countries B.V. в Азербайджане, обвинялся в присвоении и растрате средств компании в особо крупном размере, злоупотреблении должностными полномочиями и служебном подлоге. По версии следствия, в период с 2014 по 2021 годы Шахан, пользуясь служебным положением, присвоил в общей сложности 8 млн 860 тыс. манатов, выделенных головным офисом Thales на необходимые расходы азербайджанского представительства.
Как установило следствие, Шахан выводил деньги с банковского счета возглавляемой им структуры как наличными, так и переводами на счета других компаний под видом оплаты услуг, после чего обналичивал их. Для этих целей он вносил заведомо ложные сведения в официальные документы.
На предыдущем заседании гособвинитель Бабахан Гасаналиев запросил для подсудимого наказание в виде 13 лет лишения свободы.