Şəkidə tarixi məbədə 50 min manat xərclənəcək
"Yuxarı Baş" Milli Tarix-Memarlıq Qoruğu ərazisində açılış üçün avadanlıqların quraşdırılmasına sərf olunacaq vəsaitin həcmi məlum olub.
"Trend"ə istinadən xəbər verir ki, artıq bununla bağlı Dövlət Turizm Agentliyi hazırlıq işlərinə başlayıb.
Agentlik qoruq ərazisində açılış üçün avadanlıqların quraşdırılması işlərinin icrasını yerli şirkətə həvalə edib. Bunun müqabilində şirkətə 50238.09 AZN manat ödəniləcək.
Qeyd edək ki, dairəvi məbəd XIX əsrin əvvəllərində tikilmiş və dövlət mühafizəsinə götürülmüş memarlıq abidəsidir. Dairəvi məbədin memarlığı Qafqaz Albaniyasının qədim məbədlərinin memarlıq üslubuna oxşardır.
Bina XIX əsrdə pravoslav kilsəsi kimi fəaliyyət göstərib, daha sonra sovet dövründə anbar kimi və digər təyinatlar üçün istifadə edilib. Bina ilkin variantda sırf dairəvi formada olub, daha sonra ona üç tərəfdən köməkçi tikililər əlavə edilib. Bu binada son 30 il ərzində Şəki Xalq Tətbiqi Sənəti Muzeyi fəaliyyət göstərib.скачать dle 11.3

Стала известна сумма средств, которая будет потрачена на исторический храм в городе Шеки
Местной компании, которой Госагентством по туризму было поручено выполнение работ по установке оборудования для открытия на территории Национального историко-архитектурного заповедника "Юхары Баш" в городе Шеки, будет выплачено свыше 50 238 манатов.
Об этом в понедельник сообщает Trend со ссылкой на единый интернет-портал госзакупок.
В связи с этим Государственное агентство по туризму Азербайджана уже начало подготовительные работы.
Отметим, что храм является памятником архитектуры, который был построен в начале XIX века и взят под охрану государства. Архитектура храма схожа с архитектурным стилем древних храмов Кавказской Албании.
Здание функционировало как православная церковь в девятнадцатом веке, а в советское время использовалось как склад и для других целей. В первозданном варианте здание имело круглую форму, позже к нему с трех сторон были пристроены вспомогательные постройки. В этом здании в течение последних 30 лет функционировал Шекинский музей народного прикладного искусства.скачать dle 11.3