Dövlətin iki milyonunu mənimsəyən sabiq rəis barədə qərar verildi
Liftlərin təmiri və quraşdırılması üçün ayrılmış iki milyon manata yaxın pulu mənimsəməkdə təqsirləndirilən "Bakılift-2" İxtisaslaşdırılmış İstehsalat İdarəsinin sabiq rəisi Ruslan Dilanovun cinayət işi üzrə qərar verilib.
"Report"a istinadən xəbər verir ki, Ali Məhkəmədə Bakı Apellyasiya Məhkəməsinin onun barəsində olan qərarından verilən şikayətə baxılıb. Qərara əsasən, şikayət təmin edilməyib.
Qeyd edək ki, onun barəsində 2019-cu ildə cinayət işi başlanıb. İttihama görə, Ruslan Dilanov dövlət büdcəsindən binalarda 71 ədəd liftin yenidən quraşdırılması və əsaslı təmiri üçün ayrılan vəsaitin təxminən 1 milyon 835 min manatını mənimsəyib.
Həmçinin dövlətin vəsaiti ilə alınan 426 min manatlıq material-avadanlıqların təyinatı üzrə istifadə edilməməsində ittiham edilib.
Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsi 2021-ci ildə sabiq rəisin barəsində bəraət hökmü çıxarıb.
Daha sonra Bakı Apellyasiya Məhkəməsi dövlət ittihamçısının R.Dilanov barəsində olan protestini təmin edib. Məhkəmənin qərarı ilə bəraətverici hökm ləğv edilib və sınaq müddəti seçilməklə ona şərti cəza verilib.скачать dle 11.3

Жалоба экс-главы Bakılift-2 на решение апелляционного суда отклонена
Как сообщает Report, жалоба подсудимого на постановление Бакинского апелляционного суда в его отношении была отклонена. Таким образом, решение апелляционной инстанции осталось в силе.
Отметим, уголовное дело в отношении Р.Диланова было возбуждено в 2019 году. По версии обвинения, он присвоил около 1 835 000 манатов из средств государственного бюджета, выделенных на переустановку и капитальный ремонт 71 лифта в жилых зданиях.
Кроме того, Руслан Диланов обвинялся в нецелевом использовании материалов и оборудования на сумму 426 000 манатов, приобретенных за счет госсредств.
В 2021 году Бакинский суд по тяжким преступлениям вынес оправдательный приговор в отношении бывшего руководителя.
Однако позже Бакинский апелляционный суд удовлетворил протест гособвинителя, отменил оправдательный приговор и назначил Р.Диланову условное наказание с испытательным сроком.