Nazirlər Kabinetinin səlahiyyətləri artırıldı
Azərbaycana humanitar yardım kimi gətirilən mallar, mövcud qaydada qeydiyyatdan keçmiş humanitar təşkilatlarla yanaşı hüquqi və fiziki şəxslər tərəfindən idxal edilən zaman yalnız Nazirlər Kabinetinin razılığı ilə vergidən azad edilə bilər.
"Report"a istinadən xəbər verir ki, bu, "Azərbaycan Respublikasının Vergi Məcəlləsində dəyişiklik edilməsi haqqında" Qanunun tətbiqi və "Azərbaycan Respublikası Vergi Məcəlləsinin təsdiq edilməsi, qüvvəyə minməsi və bununla bağlı hüquqi tənzimləmə məsələləri haqqında" Qanununun icrasına dair Prezident İlham Əliyevin fərmanına edilən dəyişikliklərdə öz əksini tapıb.
Əvvəllər belə malların siyahısı Beynəlxalq Humanitar Yardım üzrə Respublika Komissiyasının razılığı ilə müəyyən olunurdu.
Qeyd edək ki, Azərbaycana humanitar yardım kimi gətirilən mallar əlavə dəyər vergisindən (18%) azaddır.скачать dle 11.3

Ввозимые в Азербайджан гуманитарные товары будут освобождаться от налогов с согласия Кабмина
Ввозимые в Азербайджан гуманитарные товары будут освобождаться от налогов только с согласия Кабинета министров, это касается как зарегистрированных гуманитарных организаций, так и юридических и физических лиц.
Как сообщает Report, это отражено в изменениях к указу Президента Ильхама Алиева о применении закона "О внесении изменений в Налоговый кодекс Азербайджанской Республики" и исполнении закона "Об утверждении, вступлении в силу Налогового кодекса Азербайджанской Республики и связанных с этим вопросах правового регулирования".
Ранее перечень таких товаров определялся с согласия Республиканской комиссии по международной гуманитарной помощи.
Напомним, что товары, ввозимые в Азербайджан в качестве гуманитарной помощи, освобождаются от налога на добавленную стоимость (18%).скачать dle 11.3