86 milyon manatdan artıq pul vəsaitini ölkəyə qaytarmayan vəzifəli şəxslər HƏBS OLUNDULAR
Kənd təsərrüfatı məhsullarının ixracından əldə olunan külli miqdarda pul vəsaitlərini ölkəyə qaytarmayan şəxslərin ifşası davam etdirilir.
Bildirilib ki, xarici ölkələrə müxtəlif növ məhsulları ixrac edən bəzi sahibkarlıq subyektlərinin müvafiq valyutada olan pul vəsaitlərini Azərbaycan Respublikasına qaytarmamaları ilə bağlı Dövlət Gömrük Komitəsindən daxil olmuş məlumatlar əsasında prokurorluq orqanlarında cinayət işləri başlanaraq ibtidai istintaq aparılır.
İstintaq tədbirləri ilə Azərbaycan Respublikasında qeydə alınan hüquqi şəxslərlə xarici ölkələrdəki şirkətlər arasında kənd təsərrüfatı məhsullarının alqı-satqısına dair müxtəlif vaxtlarda müqavilələrin bağlanması və həmin fəaliyyət nəticəsində əldə olunan külli miqdarda gəlirlərin ölkəmizdə müvəkkil edilmiş bank hesablarına qaytarılmamasına əsaslı şübhələr müəyyən edildiyindən bir sıra şəxslər cinayət məsuliyyətinə cəlb ediliblər.
Belə ki, Sumqayıt Şəhər Prokurorluğunda Cinayət Məcəlləsinin 208.2.1 (külli miqdarda xarici valyuta vəsaitini xaricdən qaytarmama) və 213.3-cü (xüsusilə külli miqdarda vergiləri ödəməkdən yayınma) maddələri ilə istintaq edilən cinayət işi üzrə "Qala Meyvə-Tərəvəz İxracat İdxalat" MMC tərəfindən konsiqnasiya yolu ilə xarici ölkələrə ixrac edilmiş malların müqabilində əldə olunan ümumilikdə 51 milyon ABŞ dollarından artıq məbləğdə (müvafiq dövrün məzənnəsi ilə 86 milyon manatdan artıq) pul vəsaitinin Azərbaycan Respublikasında müvəkkil edilmiş bankın hesabına qaytarılmaması müəyyən edildiyindən İlham Məzahir oğlu Abbasov iş üzrə təqsirləndirilən şəxs qismində cəlb olunub, barəsində müstəntiqin vəsatəti və ibtidai araşdırmaya prosessual rəhbərliyi həyata keçirən prokurorun təqdimatı əsasında Sumqayıt Şəhər Məhkəməsinin qərarı ilə həbs qətimkan tədbiri seçilib.
Bundan başqa, Göyçay Rayon Prokurorluğunda Cinayət Məcəlləsinin 208.2.1 və 308.1-ci maddələri ilə başlanmış cinayət işi üzrə "R.T.K" MMC tərəfindən ümumilikdə 209 min ABŞ dollarından artıq (müvafiq dövrün məzənnəsi ilə 355 min manatdan artıq) pul vəsaitinin Azərbaycan Respublikasında müvəkkil edilmiş bankın hesabına qaytarılmaması müəyyən edildiyindən Kamran Əhmədağa oğlu İsmayılov iş üzrə təqsirləndirilən şəxs qismində cəlb olunaraq qeyd olunan maddələrlə ona ittiham elan edilib və barəsində istintaq orqanının qərarı ilə polisin nəzarəti altına vermə növündə qətimkan tədbiri seçilib.
Saatlı Rayon Prokurorluğunda Cinayət Məcəlləsinin 208.2.1 və *308.1-ci maddələri ilə başlanmış cinayət işi üzrə "Qollaktika 01" MMC tərəfindən ümumilikdə 18 min ABŞ dollarından artıq (müvafiq dövrün məzənnəsi ilə 31 min manatdan artıq) pul vəsaitinin Azərbaycan Respublikasında müvəkkil edilmiş bankın hesabına qaytarılmaması müəyyən edildiyindən Nəriman Məmmədtağı oğlu Lazimi iş üzrə təqsirləndirilən şəxs qismində cəlb olunaraq qeyd olunan maddələrlə ona ittiham elan edilib və barəsində olan başqa cinayət işi üzrə azadlıqdan məhrumetmə növündə cəza çəkməsi faktı nəzərə alınıb.
Hazırda Dövlət Gömrük Komitəsindən daxil olmuş digər bu kateqoriya materiallar üzrə, yəni mal və məhsul ixrac etməklə əldə edilən pul vəsaitini Azərbaycan Respublikasının müvəkkil bank hesablarına qaytarmamış şəxslər barəsində prokurorluq orqanlarında cinayət işləri başlanaraq ibtidai istintaq aparılır və zəruri tədbirlər icra olunur.скачать dle 11.3

Разоблачение продолжается: арестован не вернувший в бюджет 86 млн манатов предприниматель
По данным Государственного таможенного комитета, в отношении ряда субъектов предпринимательства, экспортирующих различные виды продукции в зарубежные страны и не репатриирующих валютные средства в Азербайджан, возбуждены уголовные дела, ведется предварительное следствие.
У следствия возникли обоснованные подозрения в том, что зарегистрированные в Азербайджане юридические лица заключали в разное время контракты с иностранными компаниями на куплю-продажу сельхозпродукции, а полученные в результате этой деятельности крупные доходы не возвращались на уполномоченные банковские счета в стране. В связи с этим ряд лиц привлечен к уголовной ответственности.
Так, по уголовному делу, расследуемому Сумгайытской городской прокуратурой по статьям 208.2.1 (невозвращение из-за рубежа в крупном размере валютных средств) и 213.3 (уклонение от уплаты налогов в особо крупном размере) Уголовного кодекса АР, установлено, что ООО Qala Meyvə-Tərəvəz İxracat İdxalat не вернуло в Азербайджан свыше 51 млн долларов (более 86 млн манатов по курсу соответствующего периода), полученных от экспорта товаров на консигнационной основе.
В качестве обвиняемого по делу привлечен Ильхам Аббасов, в отношении которого по ходатайству следователя и представлению прокурора, осуществляющего процессуальное руководство предварительным расследованием, решением Сумгайытского городского суда избрана мера пресечения в виде ареста.
Прокуратура Гёйчайского района возбудила уголовное дело по статьям 208.2.1 и 308.1 УК в отношении ООО R.T.K, которое не вернуло на счета уполномоченного банка в Азербайджане валютную выручку на сумму более 209 тысяч долларов США (более 355 тысяч манатов по курсу соответствующего периода). Кямран Исмайылов привлечен в качестве обвиняемого по данному делу, ему предъявлено обвинение по указанным статьям и избрана мера пресечения в виде полицейского надзора.
Прокуратура Саатлинского района возбудила уголовное дело по тем же статьям в отношении ООО Qollaktika 01, которое не вернуло на счета банка валютную выручку на сумму более 18 тысяч долларов (более 31 тысячи манатов). Нариман Лазими привлечен в качестве обвиняемого, ему предъявлены обвинения. При этом учтен факт отбывания им наказания в виде лишения свободы по другому уголовному делу.
В настоящее время органы прокуратуры Азербайджана возбуждают уголовные дела и проводят расследования в отношении лиц и компаний, которые экспортировали товары, но не вернули валютную выручку на счета уполномоченных банков страны. Принимаются необходимые меры по материалам, поступившим из Государственного таможенного комитета.
Напомним, ранее за невозврат более 20 млн манатов в госбюджет были привлечены к ответственности 11 предпринимателей.