Fransızların 63 faizi Makronun istefasını istəyir
Fransızların təxminən üçdə ikisi (63 %) hökumətə etimadsızlıq göstəriləcəyi təqdirdə, prezident Emmanuel Makronun istefasını zəruri sayıb.
Bu barədə BFMTV telekanalının sifarişi ilə “Elabe” İnstitutu tərəfindən keçirilən sorğuda bildirilib.
Sorğuya əsasən, bu istəyi “Milli Birlik” (83%) və “Yeni Xalq Cəbhəsi”nə daxil olan sol partiyaların (76%), həmçinin “Respublikaçılar”ın (48%) və hətta Makronun "İntibah" partiyasının daxil olduğu "Respublika uğrunda Birlikdə" koalisiyasının seçicilərinin 27%-i bölüşür.
Sorğuya görə, fransızların əksəriyyəti hesab edir ki, hökumət etimadsızlıq səsverməsi ilə üzləşərsə, bunun məsuliyyətini Makron daşımalıdır. Respondentlərin 53%-i bu fikirdədir.
Hökumətə və prezidentə etimad məsələləri Fransanın 2025-ci il üçün büdcəsi ilə bağlı səsvermə fonunda fəal müzakirə olunur. Hakimiyyət onun qəbulu üçün parlamentin səsverməsi olmadan qanunların təsdiqlənməsinə imkan verən Konstitusiyanın 49.3-cü maddəsindən istifadə etməyi planlaşdırır. Bu addım nümayəndələri etimadsızlıq səsverməsi təşəbbüsü ilə çıxış etmək niyyətində olan müxalifətin kəskin tənqidinə səbəb olub.
Sorğuya əsasən, Mişel Barnye hökuməti etimadsızlıqla üzləşərsə, o zaman fransızlar siyasi mənsubiyyəti olmayan ekspertlərdən ibarət "texniki" hökumətin formalaşdırılmasını istəyirlər (69%). Bu ssenari sol partiyalarla prezident düşərgəsi arasında koalisiya variantından (44%) daha populyardır.
Daha əvvəl Makron bildirmişdi ki, iqtisadi qeyri-sabitlik şəraitində büdcənin operativ təsdiqlənməsi üçün 49.3-cü maddədən istifadə zəruridir.

63% французов выступают за отставку Макрона в случае вотума недоверия правительству Барнье
Согласно опросу, это желание широко разделяют избиратели Национального объединения (83%) и левых партий, входящих в Новый народный фронт (76%), а также часть избирателей Республиканцев (48%) и даже 27% из тех, кто "Вместе за Республику" (политическая коалиция, куда входит и партия Макрона "Возрождение").
По данным опроса, большинство французов считают, что если правительству будет вынесен вотум недоверия, то ответственность за это должен нести Макрон. Такого мнения придерживаются 53% опрошенных.
Вопросы доверия к правительства и президенту активно обсуждаются на фоне голосованию по бюджету Франции на 2025 год. Для его принятия власти планируют задействовать статью 49.3 Конституции, позволяющую утверждать законы без голосования парламента. Этот шаг вызвал резкую критику со стороны оппозиции, представители которой намерены инициировать вотум недоверия.
Согласно опросу, в случае свержения правительства Мишеля Барнье, французы скорее выступают за формирование "технического" правительства, которое будет состоять из экспертов, не имеющих политической принадлежности (69%). Этот сценарий более популярен, чем вариант коалиции между некоторыми левыми партиями и президентским лагерем (44%).
Ранее Макрон заявил, что использование статьи 49.3 необходимо для оперативного утверждения бюджета в условиях экономической нестабильности.