"Baku Steel Company" şirkətində Rasim Məmmədovdan sonra da üç milyonluq yeyinti olub
"Baku Steel Company"yə satılan metal tullantılarından qazanılan milyonlarla vəsaitin ƏDV məbləğini dələduzluq yolu ilə ələ keçirən iş adamlarının cinayətlərinin üstü açılıb.
"Qafqazinfo"nun əldə etdiyi məlumata görə, bu cinayətin təməli şirkətin keçmiş sahibi Rasim Məmmədovun həbsindən 5 ay sonra qoyulub.
R.Məmmədovdan sonra şirkəti idarə edənlər fiziki şəxslərdən metal qırıntıları alınmasının dayandırılması ilə bağlı yeni qərar qəbul ediblər. Alış-verişin yalnız hüquqi şəxslərlə aparılmasına icazə verilib.
Bu qərar isə 20 ildir şirkətdə işləyən-cinayət baş verən dövrdə şirkətin metal qəbulu şöbəsinin rəis müavini olan İmani Bayramov, həmçinin oraya metal satan digər iş adamlarına sərf etməyib.
Bundan sonra onlar müxtəlif müəssisələrdə mühasib işləyən Xəqani Seyfullayevi işə qoşublar. Seyfullayev qohumunun adına rəsmiləşdirilən, amma özünün rəhbərlik etdiyi "Scarab Construction" və digər şirkətlər vasitəsilə fiziki şəxslərdən metallar alıb, həmin metalların "Baku Steel Company"yə satışını həyata keçirib.
Amma şirkət üzərindən aparılan alqı-satqı qanun pozuntuları ilə aparılıb.
Sonradan Baş Prokurorluğun İstintaq İdarəsində aparılan istintaqla vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə etməklə xüsusilə külli miqdarda dələduzluq, vergiləri ödəməkdən yayınma, cinayət yolu ilə əldə edilmiş pulların leqallaşdırılması kimi cinayətlərin üstü açılıb.
Müəyyən olunub ki, mühasib Xəqani Seyfullayevin tapdığı şirkətlər vasitəsilə aparılan metal satışı nəticəsində 3 milyon manata yaxın pul cinayət yolu ilə ələ keçirilib.
Prokurorluq tərəfindən Xəqani Seyfullayevlə yanaşı, onun mühasibatlığını apardığı 14 MMC vasitəsilə "Baku Steel Company"yə metal satan İmani Mahmud oğlu Bayramov, Mirzaur Mirhəmid oğlu Mahmudov, Teymuraz Ərəbxan oğlu Məmmədov, Samir Polad oğlu Məmmədov və Rəsul Hidayət oğlu Hüseynov cinayət məsuliyyətinə cəlb edilib.
İttihama görə, onlar birgə qanunsuz əməlləri ilə 2 milyon 273 min manat ƏDV məbləğini büdcəyə köçürmədən dələduzluq yolu ilə talayıb, həmçinin 518 min manat vergi borcunu ödəməkdən yayınıblar.
Altı təqsirləndirilən şəxsin vurduğu ziyan üzrə ümumilikdə hər birinin üzərinə düşən pay 481 min 892 manat təşkil edib. Ağır cinayətə görə təqsirləndirilən şəxslərin hər biri bir neçə ay həbsdə olub, sonradan ev dustaqlığına buraxılıblar.
İstintaq dövründə İmani Bayramov, Rəsul Hüseynov, Mirzaur Məmmədov və Teymuraz Məmmədov üzərilərinə düşən 481 min manatdan artıq ziyanı və məsuliyyətdən azad olunmaları üçün hərəsi 200 min manata yaxın olmaqla nəzərdə tutulan vəsaiti dövlət büdcəsinə ödəyiblər.
Bu əsasla onlar barəsindəki cinayət işinə bəraətverici əsaslar olmadan xitam verilib.
Ziyanın bir hissəsini ödədiyi üçün həbsdən azad edilən Samir Məmmədov ev dustaqlığında olduğu müddətdə vəfat edib. Bu səbəbdən onun da cinayət işinə bəraətverici əsaslar olmadan xitam verilib.
Hazırda nəzarət şərti ilə azadlıqda olan Xəqani Seyfullayev isə dəymiş ziyanı ödəmir. İstintaqın sonunda ona qarşı xüsusilə külli miqdarda dələduzluq, vergidən yayınma və başqa ağır maddələrlə yekun ittiham elan edilib.

Раскрыта многомиллионная афера с металлоломом в Baku Steel Company
Как стало известно Qafqazinfo, основа для этого преступления была заложена через 5 месяцев после ареста бывшего владельца компании Расима Мамедова.
Новое руководство Baku Steel Company приняло решение о прекращении закупок металлолома у физических лиц, разрешив сделки только с юридическими лицами. Это не устроило Имани Байрамова, который 20 лет проработал в компании и на момент преступления был замначальника отдела приема металла, а также других бизнесменов, продававших металл BSC.
Тогда они привлекли Хагани Сейфуллаева, работавшего бухгалтером в различных организациях. Через компанию Scarab Construction, оформленную на родственника, но фактически управляемую Сейфуллаевым, и другие фирмы они закупали металлолом у физлиц и перепродавали его Baku Steel Company.
Однако купля-продажа через эти компании велась с нарушением закона. Следствие Генеральной прокуратуры выявило преступления - злоупотребление должностными полномочиями, мошенничество в особо крупном размере, уклонение от уплаты налогов, легализацию преступных доходов.
Прокуратура раскрыла масштабную преступную схему, в результате которой через подставные компании, найденные бухгалтером Хагани Сейфуллаевым, путем продажи металла компании BSC было незаконно присвоено почти 3 млн манатов.
Помимо самого Сейфуллаева, в совершении преступления обвиняются еще пять человек: Имани Байрамов, Мирзаур Махмудов, Теймураз Мамедов, Самир Мамедов и Расул Гусейнов. Они продавали металл через 14 подконтрольных Сейфуллаеву ООО, уклоняясь при этом от уплаты налогов.
По данным следствия, обвиняемые не перечислили в бюджет НДС на сумму 2 млн 273 тыс. манатов, присвоив эти деньги путем мошенничества. Кроме того, они уклонились от уплаты налоговой задолженности в размере 518 тыс. манатов. Общий ущерб, нанесенный каждым из шести фигурантов дела, составил 481 892 маната.
Все обвиняемые по этому тяжкому преступлению провели несколько месяцев под стражей, после чего были отпущены под домашний арест.
Четверо обвиняемых - Имани Байрамов, Расул Гусейнов, Мирзаур Мамедов и Теймураз Мамедов - смогли избежать уголовной ответственности и тюремного заключения, возместив причиненный ущерб в размере более 481 тыс. манатов. Каждый из них выплатил в государственный бюджет около 200 тыс. манатов. На этом основании уголовные дела в их отношении были прекращены без оправдательных оснований.
Еще один фигурант, Самир Мамедов, частично возместивший ущерб и освобожденный из-под стражи под домашний арест, скончался до окончания следствия. Поэтому его дело также было закрыто без реабилитирующих обстоятельств.
Под подпиской о невыезде остается Хагани Сейфуллаев, который не возмещает причиненный ущерб. По итогам расследования ему предъявлены окончательные обвинения по тяжким статьям, включая мошенничество в особо крупном размере и уклонение от уплаты налогов.
Отметим, что в настоящее время должность генерального директора Baku Steel Company занимает Кямал Ибрагимов.