Pensiyaların hesablanmasında yenilik təklif edilib
"Pensiyaların hesablanmasında kəmiyyət göstəriciləri ilə yanaşı, keyfiyyət meyarlarından istifadəni təklif edirəm".
"Qafqazinfo" xəbər verir ki, bunu deputat Vüqar Bayramov Milli Məclisin bu gün keçirilən plenar iclasında müzakirəyə çıxarılan "Dövlət Sosial Müdafiə Fondunun 2025-ci il büdcəsi haqqında" qanun layihəsinə münasibət bildirərkən deyib.
"Belə ki, əmək pensiyasının məbləği hesablanan zaman pensiya kapitalının məbləği orta pensiya müddətinə, yəni 144 əmsalına bölünməklə hesablanır. Nəticədə aydındır ki, kapitalı yüksək olmayanların pensiya məbləğləri də yüksək olmur. Bu baxımdan, daha məqsədəuyğun olardı ki, pensiya məbləğində keyfiyyət göstəricilərindən, məsələn, ailədə uşaqların sayı kimi indikatorlardan istifadə olunsun. Bununla çoxuşaqlı ailələr daha tez pensiyaya çıxmaq hüququ ilə yanaşı, daha yüksək pensiya almaq imkanı da qazanarlar", - deyə millət vəkili qeyd edib.
Deputat onu da bildirib ki, digər məqam - əmək pensiyaları üçün tələb olunan pensiya kapitalından, yəni 40 320 manatdan az yığımı olan vətəndaşlarımızın pensiya məbləğinin hesablanmasıdır:
"Prezidentin göstərişi ilə pensiya amnistiyasının tətbiq edilməsi çoxlu sayda vətəndaşımıza yığımı az olsa da, əmək pensiyası hüququ yaradıb. Bu, olduqca yüksək qiymətləndirilməlidir. Bununla yanaşı, yığımları minimum kapital tələbinə yaxın olan vətəndaşlarımızın pensiya məbləği müəyyənləşən zaman onların yığımlarının əmsal kimi nəzərə alınması yaxşı olardı. Bu baxımdan, diferensial yanaşmaya ehtiyac var".скачать dle 11.3

В Азербайджане предложено новшество при расчете пенсий
Я предлагаю при расчете пенсий использовать качественные критерии, наряду с количественными показателями.
Как сообщает Qafqazinfo, об этом заявил депутат Вугар Байрамов во время обсуждения на пленарном заседании Милли Меджлиса законопроекта "О бюджете Государственного фонда социальной защиты на 2025 год".
"Так, при расчете суммы трудовой пенсии пенсионный капитал делится на средний пенсионный период, то есть на коэффициент 144. Очевидно, что у тех, у кого капитал небольшой, и размер пенсии не будет высоким. С этой точки зрения было бы целесообразнее использовать качественные показатели при определении размера пенсии, например, такие индикаторы, как количество детей в семье. Таким образом, родители в многодетных семьях получили бы право не только раньше выходить на пенсию, но и получать более высокую пенсию", - сказал депутат.
В.Байрамов коснулся и другого момента, а именно - расчета размера пенсии для граждан, у которых накопления меньше требуемого пенсионного капитала в 40 320 манатов.
"Применение пенсионной амнистии по указанию Президента создало право на трудовую пенсию для многих граждан, даже при небольших накоплениях. Это следует высоко оценить. Вместе с тем было бы хорошо при определении размера пенсии для граждан, чьи накопления близки к минимальному показателю, учитывать их накопления как коэффициент. В этом отношении необходим дифференцированный подход", - заявил парламентарий.скачать dle 11.3