"Chrome" ləğv olunur - "Google"a inanılmaz tələblər
ABŞ Ədliyyə Nazirliyi "Google"un sahibi olan "Alphabet" korporasiyasına qarşı məhkəməyə müraciət edərək populyar "Chrome" brauzerindən çəkinməyi tələb edib. Bu qərar internet brauzerlər bazarında qüvvələr nisbətini köklü şəkildə dəyişə və bütün dünyada milyonlarla istifadəçiyə təsir edə bilər.
Bu barədə "Reuters" xəbər yayıb.
Bildirilib ki, prokurorluq yalnız "Chrome"un satışını tələb etməklə kifayətlənməyib. Onlar, həmçinin antiinhisar tədbirləri çərçivəsində "Google"un beş il ərzində brauzerlər bazarına çıxmasına qadağa qoyulmasında israr ediblər.
"StatCounter"in məlumatlarına əsasən, "Chrome"un ABŞ bazarında payının 61% təşkil etdiyini nəzərə alsaq, bu, misli görünməmiş qərardır.
Bundan əlavə, Ədliyyə Nazirliyi "Google"un "Apple" və digər şirkətlərlə smartfonlarda, brauzerlərdə öz axtarış sisteminin quraşdırılması ilə bağlı müqavilələr bağlamasını qadağan etməyə çalışır.
Korporasiyanı, həmçinin 10 il ərzində məlumatları rəqiblərlə bölüşməyə məcbur etmək istəyirlər.
İddiaçının hüquqşünaslarının məhkəmə sənədlərində qeyd edilir ki, "Google" qanunsuz əldə edilmiş üstünlükdən faydalandığı üçün oyun qaydaları bərabər deyil".
"Google" vəziyyətin düzəldilməsi ilə bağlı öz təkliflərini 20 dekabra qədər təqdim etməyi planlaşdırır. Qərarın 2025-ci ilin yayının sonuna qədər veriləcəyi gözlənilir. Korporasiya nümayəndələri hesab edirlər ki, belə tələblər istehlakçılara və tərtibatçılara ziyan vuracaq.

Минюст США через суд потребовал от Google продать браузер Chrome
Министерство юстиции США обратилось в суд с целью потребовать от корпорации Alphabet, владеющей технологическим гигантом Google, отказаться от браузера Chrome.
По его данным, представители прокуратуры, помимо продажи Chrome, также попросили судебные органы в рамках антимонопольных мер запретить корпорации выходить на рынок браузеров в течение пяти лет.
Кроме того, Минюст стремится к тому, чтобы запретить Google заключать контракты с Apple и другими компаниями насчет установки на смартфонах и в браузерах поисковой системы. Корпорацию хотят также обязать делиться данными с конкурентами в течение 10 лет. "Правила игры не равны из-за действий Google", получающей выгоду от незаконно полученного преимущества, отмечается в судебных документах юристов истца.
Ответчик собирается представить собственные предложения по исправлению ситуации к 20 декабря. Ожидается, что вердикт может быть вынесен к концу лета 2025 года. Как считают представители Google, подобные предложения нанесут ущерб потребителям и разработчикам.скачать dle 11.3