Ermənistanın militarizasiya siyasətinə cavab olaraq Azərbaycan müdafiə xərclərini artırır
Ermənistanın genişmiqyaslı militarizasiya siyasətinə Azərbaycan tərəfindən cavab tədbirləri çərçivəsində 2025-ci ilin dövlət büdcəsində müdafiə və təhlükəsizlik xərcləri artırılır.
"Report"un məlumatına görə, dövlət büdcəsinin layihəsində növbəti il üçün müdafiə və təhlükəsizlik xərclərinin ümumilikdə 8 milyard 396 milyon manat olacağı göstərilib.
Qeyd edək ki, ilkin olaraq adıçəkilən xərclər 6 milyard 658 milyon manat həcmində nəzərdə tutulmuşdu. Lakin Ermənistanda silahlanmanın miqyasını nəzərə alaraq, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin göstərişinə əsasən, müdafiə və təhlükəsizlik xərcləri 1 milyard 738 milyon manat artırılaraq 8 milyard 396,3 milyon manata çatdırılıb.
Bu xərclərin maliyyələşdirilməsi Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondundan dövlət büdcəsinə transfertin 1 milyard 700 milyon manat məbləğində artırılması hesabına təmin ediləcək.
2025-ci ilin xərclərin strukturuna müdafiə qüvvələri üçün 2 milyard 665, 2 milyon, milli təhlükəsizlik üçün 467 milyon 917 min, sərhəd xidməti üçün 540 milyon 314 min manat daxildir.
Həmçinin, müdafiə və milli təhlükəsizlik sahəsinə aid edilən digər fəaliyyətlər üçün 4 milyard 717,4 manat nəzərdə tutulub.скачать dle 11.3

Азербайджан увеличивает расходы на оборону
В рамках ответных мер Азербайджана на широкомасштабную политику милитаризации Армении в государственном бюджете на 2025 год увеличиваются расходы на оборону и безопасность.
Как сообщает Report, в проекте госбюджета указано, что расходы на оборону и безопасность на следующий год составят в общей сложности 8 млрд 396 млн манатов.
Отметим, что изначально указанные расходы планировались в размере 6 млрд 658 млн манатов. Однако, учитывая масштабы милитаризации в Армении, по указанию Президента Азербайджана Ильхама Алиева, расходы на оборону и безопасность были увеличены на 1 млрд 738 млн манатов и достигли 8 млрд 396.3 млн манатов.
Финансирование этих расходов будет обеспечено за счет увеличения трансферта из Государственного нефтяного фонда Азербайджана в государственный бюджет на 1 млрд 700 млн манатов.
В структуру расходов на 2025 год входят 2 млрд 665.2 млн на Вооруженные силы, 467 млн 917 тыс. на национальную безопасность, 540 млн 314 тыс. манатов на пограничную службу.
Также на другие виды деятельности, относящиеся к сфере обороны и национальной безопасности, предусмотрено 4 млрд 717.4 млн манатов.скачать dle 11.3