Nazir müavini: "Dostlar Qrupu"nun hüquqi fəaliyyəti TƏSDİQLƏNDİ
"COP29 çərçivəsində noyabrın 15-də keçirilən mədəniyyətə əsaslanan iqlim fəaliyyəti üzrə mədəniyyət nazirlərinin 2-ci yüksəksəviyyəli görüşünün yekunlarına əsasən, "İqlim dəyişikliyi üçün mədəniyyət" təşəbbüsünün təsis olunması barədə qərar qəbul edilib".
Bu fikirləri oxu.az-a açıqlamasında mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərov deyib.
O bildirib ki, COP29 çərçivəsində noyabrın 15-də keçirilən mədəniyyətə əsaslanan iqlim fəaliyyəti üzrə mədəniyyət nazirlərinin 2-ci yüksəksəviyyəli görüşünün yekunlarına uyğun olaraq, iki qərar qəbul edilib:
"Bunlardan biri "Dostlar Qrupu" təşəbbüsünə başlanılması, digəri isə "İqlim dəyişikliyi üçün mədəniyyət" platformasının yaradılmasıdır. Əvvəlki COP-da "Dostlar Qrupu"nun hüquqi fəaliyyəti yox idi. Artıq bu təşəbbüs qrupunun geniş fəaliyyəti üçün hüquqi çərçivə təsdiq olunub. Nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlar da "Dostar Qrupu"na öz dəstəklərini ifadə etdilər".скачать dle 11.3

Замминистра: Утверждена правовая деятельность "Группы друзей"
По итогам состоявшейся 15 ноября в рамках COP29 второй встречи высокого уровня министров культуры по климатической деятельности, основанной на культуре, было принято решение о создании инициативы "Культура для изменения климата".
Об этом oxu.az заявил заместитель министра культуры Фарид Джафаров.
Он сообщил, что по итогам встречи были приняты два решения.
"Одно из них - запуск инициативы "Группа друзей", другое - создание платформы "Культура для изменения климата". На предыдущей COP не было правовой деятельности "Группы друзей". Теперь правовые рамки для широкой деятельности этой инициативной группы утверждены. Свою поддержку "Группе друзей" также выразили авторитетные международные организации", - отметил Ф.Джафаров.скачать dle 11.3