BDU-nun dosenti VƏFAT ETDİ - FOTO
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Tətbiqi-riyaziyyat və kibernetika fakültəsinin Tətbiqi riyaziyyat kafedrasının dosenti Feyruz Həsənov vəfat edib.
Bu barədə BDU-nun Mətbuat Xidməti məlumat yayıb.
Feyruz Həsənov 1946-cı il aprelin 10-da Şamaxıda anadan olub. 1964-1969-cu illərdə BDU-nun Mexanika-riyaziyyat fakültəsində təhsil alıb. 1969-cu ildən AMEA-nın Kibernetika İnstitutunda əmək fəaliyyətinə başlayan Feyruz Həsənov Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunda, BDU-nun Hesablama mərkəzində, Universitetin nəzdində Tətbiqi Riyaziyyat Elmi-Tədqiqat İnstitutunda müxtəlif vəzifələrdə çalışıb. 1997-ci ildən Fizika fakültəsinin Riyaziyyat kafedrasında baş müəllim işləyib. 2006-cı ildən Tətbiqi-riyaziyyat və kibernetika fakültəsinin Tətbiqi riyaziyyat kafedrasının dosenti idi.
Feyruz Həsənovun əsas tədqiqat sahəsi təbiət elmlərinin riyazi modellərinin diferensial və inteqral tənlikləri olub. O, 18 elmi məqalənin və bir dərs vəsaitinin müəllifi idi.

Скончался доцент БГУ - ФОТО
Скончался доцент кафедры прикладной математики факультета прикладной математики и кибернетики Бакинского государственного университета (БГУ) Фейруз Гасанов.
Об этом сообщили в пресс-службе БГУ.
Фейруз Гасанов родился 10 апреля 1946 года в Шамахы. В 1964-1969 годах учился на механико-математическом факультете БГУ. С 1969 года начал трудовую деятельность в Институте кибернетики НАНА, работал на различных должностях в Институте математики и механики, в вычислительном центре БГУ, в Научно-исследовательском институте прикладной математики при университете. С 1997 года работал старшим преподавателем на кафедре математики физического факультета. С 2006 года являлся доцентом кафедры прикладной математики факультета прикладной математики и кибернетики.
Основной областью исследований Фейруза Гасанова были дифференциальные и интегральные уравнения математических моделей естественных наук. Он является автором 18 научных статей и одного учебного пособия.