Bakıda COP29-un Liderlər Sammitinin açılış mərasimi keçirilir - FOTO / VİDEO (YENİLƏNİR)
Noyabrın 12-də Bakıda BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) Liderlər Sammitinin açılış mərasimi keçirilir.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və BMT-nin Baş katibi Antonio Quterreş Sammitdə iştirak edən dövlət və hökumət başçılarını, nümayəndə heyətlərinin rəhbərlərini qarşılayıblar.
Qarşılanma mərasimindən sonra birgə foto çəkdirilib.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Liderlər Sammitinin açılış mərasimində nitq söyləyib.
Sonra BMT-nin Baş katibi Antonio Quterreş və BMT-nin Məskunlaşma Proqramının (UN-HABITAT) icraçı direktoru xanım Maimuna Mohd Şərif çıxış ediblər.
Sammitdə NASA astronavtlarının beynəlxalq kosmik stansiyadan xüsusi videomüraciəti nümayiş olunub.
Daha sonra mədəni proqram təqdim edilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) Liderlər Sammitinin açılış mərasimində çıxış edib.
Daha sonra çıxış üçün söz BMT Baş katibi Antonio Quterreşə verilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) Liderlər Sammitinin açılış mərasimində çıxış edir.
Dünya liderləri BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəfləri Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində baş tutacaq İqlim Fəaliyyəti Sammitində iştirak etmək üçün Bakı Stadionuna gəlirlər.
Artıq Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və BMT Baş katibi Antonio Quterreş tədbirin keçiriləcəyi məkandadırlar.
Bu gün BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəfləri Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində Dünya Liderlərinin İqlim Fəaliyyəti Sammiti baş tutacaq.
İki gün davam edəcək sammitdə BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyanın tərəf dövlətlərindən 80-ə yaxın dövlət və hökumət başçısı iştirak edəcək.
Onlar Dünya Liderlərinin İqlim Fəaliyyəti Sammitinin yüksəksəviyyəli seqmentində rəsmi bəyanatlarla çıxış edəcək.
Sammitin açılış mərasimi canlı yayımlanacaq.
Qeyd edək ki, BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının (UNFCCC) Tərəfləri Konfransı 1995-ci ildən hər il keçirilir. Bu tədbirin keçirilməsində əsas məqsəd dünyada iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə irəliləyişləri qiymətləndirməkdir. 1990-cı illərin ortalarından başlayaraq sözügedən konfrans çərçivəsində inkişaf etmiş ölkələrdə istixana qazlarının atmosferə tullantılarının məhdudlaşdırılması ilə bağlı icbari hüquqi öhdəlikləri ehtiva edən Kioto Protokolu müzakirə olunmuşdu. 2011-2015-ci illərdə keçirilən sessiyalarda iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə ən əhəmiyyətli beynəlxalq sənəd hesab olunan Paris Sazişi müzakirə edilib və 2015-ci ildə qəbul olunub. Bu günədək 195 ölkə, o cümlədən Azərbaycan bu razılaşmaya qoşulub.

В Баку проходит церемония открытия Саммита лидеров СОР29 - ФОТО / ВИДЕО (ОБНОВЛЯЕТСЯ)
12 ноября в Баку проходит церемония открытия Саммита лидеров 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (СОР29).
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и генеральный секретарь Организации Объединенных Наций Антониу Гутерриш встретили глав государств и правительств, а также глав делегаций, участвующих в Саммите.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев выступил на церемонии открытия Саммита лидеров.
Затем выступили генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш и исполнительный директор Программы ООН по населенным пунктам (UN-HABITAT) Маймуна Мохд Шариф.
На Саммите было показано специальное видеообращение астронавтов NASA с Международной космической станции.
Далее была представлена культурная программа.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и генеральный секретарь Организации Объединенных Наций Антониу Гутерриш встретили глав государств и правительств, а также руководителей делегаций, участвующих в Саммите.
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев выступил на церемонии открытия Саммита лидеров 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата (СОР29).
Затем слово для выступления было предоставлено генеральному секретарю ООН Антониу Гутерришу.
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев выступает на церемонии открытия Саммита лидеров 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (СОР29).
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш встретили глав государств и правительств, а также глав делегаций, участвующих в Саммите.
После церемонии приветствия было сделано совместное фото.
Мировые лидеры прибывают на Бакинский олимпийский стадион для участия в Саммите по вопросам климатической деятельности, который состоится в рамках 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата (COP29).
Президент Азербайджана Ильхам Алиев и генеральный секретарь Организации Объединенных Наций Антониу Гутерриш уже прибыли на место проведения мероприятия.
Сегодня в рамках 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29) в Баку состоится Саммит мировых лидеров по вопросам климатической деятельности. В нем примут участие главы около 80 государств и правительств стран-сторон конвенции.
Лидеры выступят с официальными заявлениями на высоком уровне в рамках саммита. Церемония открытия будет транслироваться в прямом эфире.
Конференция сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата проводится ежегодно с 1995 года с целью оценки прогресса в борьбе с изменением климата в мире. Начиная с середины 1990-х в рамках конференции обсуждался Киотский протокол, содержащий юридические обязательства по ограничению выбросов парниковых газов в атмосферу в развитых странах.
В 2011-2015 годах на сессиях обсуждалось Парижское соглашение - самый важный международный документ в борьбе с изменением климата, который был принят в 2015 году. На сегодняшний день к этому соглашению присоединились 195 стран, включая Азербайджан.