Qəzzada həlak olan fələstinlilərin sayı 43,5 min nəfəri ötüb
Qəzza sektorunda hərbi əməliyyatlar nəticəsində həlak olan fələstinlilərin sayı 43 508 nəfərə, yaralıların sayı isə 102 684 nəfərə yüksəlib.
Fələstin Səhiyyə Nazirliyi son 24 saat ərzində 39 fələstinlinin həlak olduğunu, daha 123 nəfərin isə yaralandığını açıqlayıb.
BMT-nin məlumatına görə, Qəzza sektorunda hərbi əməliyyatlar səbəbindən əhalinin 85 faizi məcburi köçkün vəziyyətinə düşüb. Eyni zamanda, Fələstin anklavında infrastrukturun 60 faizi dağılıb.
Təşkilatın İnsan Haqları üzrə Ali Komissarlığı Qəzza zolağında öldürülənlərin təxminən 70%-nin qadın və uşaqlar olduğunu iddia edən hesabat yayıb.
Xatırladaq ki, oktyabrın 7-də HƏMAS qruplaşması İsrailin nəzarətində olan ərazilərə hücum edib. Buna cavab olaraq İsrail ordusu Qəzzada hərbi əməliyyatlara başlayıb. Noyabrın 24-də Misir və Qətərin vasitəçiliyi ilə HƏMAS və İsrail arasında humanitar atəşkəs əldə olunub. Dekabrın 1-də İsrail ordusu HƏMAS-ı atəşkəsi pozmaqda ittiham edərək Qəzzada hərbi əməliyyatları yenidən bərpa edib.скачать dle 11.3

В Минздраве Газы сообщили о гибели свыше 43,5 тыс. человек с октября 2023 года
Более 43,5 тыс. палестинцев погибли, еще почти 102,7 тыс. пострадали в секторе Газа в результате действий израильской армии с начала военной операции в анклаве в октябре прошлого года.
Такие данные опубликовало в своем Telegram-канале министерство здравоохранения анклава.
"Число жертв израильской агрессии в Газе с октября 2023 года выросло до 43 508, еще 102 684 человека ранены", - говорится в сводке ведомства.
В Минздраве Газы отметили, что "за прошедшие сутки в Газе в результате израильских бомбардировок и артобстрелов 39 палестинцев погибли, еще 123 получили ранения".
Ситуация на Ближнем Востоке резко обострилась после проникновения 7 октября 2023 года вооруженных сторонников палестинского радикального движения ХАМАС из сектора Газа на израильскую территорию, сопровождавшегося убийствами жителей приграничных населенных пунктов и захватом более 240 заложников. В ответ Израиль начал военную операцию в анклаве с целью уничтожения военной и политической структуры ХАМАС и освобождения всех похищенных. Боевые действия в секторе Газа продолжаются по сей день.скачать dle 11.3