İlham Əliyev Böyükşor-Pirşağı yeni avtomobil yolunun açılışında iştirak edib - FOTO (YENİLƏNİB)
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev noyabrın 7-də Böyükşor-Pirşağı yeni avtomobil yolunun açılışında iştirak edib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Saleh Məmmədov dövlətimizin başçısına görülən işlər barədə məlumat verib.
Bildirilib ki, Böyükşor-Pirşağı yeni avtomobil yolunun uzunluğu 12,7 kilometrdir. Yeni yol başlanğıcını Balaxanı qəsəbəsinin ərazisindən (Böyükşor gölü) götürməklə Digah və Məmmədli qəsəbələrindən keçərək Kürdəxanı və Pirşağı qəsəbələrinə qədər uzanır.
Paytaxtda nəqliyyat axınının tənzimlənməsində böyük rol oynayacaq bu yol 1b texniki dərəcəyə uyğun olaraq ən müasir tələblər səviyyəsində inşa edilib və 6 hərəkət zolağından ibarətdir.
Layihəyə əsasən yolboyu 6 yol ötürücüsü və bir avtomobil keçidi inşa edilib. Bundan başqa, yolboyu 3 yerdə "U" tipli geridönüş keçidi yaradılıb.
Həm nəqliyyat vasitələrinin, həm də piyadaların ərazidə rahat və təhlükəsiz hərəkətini təmin etmək üçün yeni piyada səkiləri salınıb. Yeni avtomobil yolunun hər iki istiqaməti üzrə velosiped zolaqları salınıb, yolboyu müasir işıqlandırma sistemi quraşdırılıb. Layihəyə uyğun olaraq, ayırıcı zolaqlarda və yol kənarlarında əlavə abadlıq işləri görülüb. Bundan başqa, müasir tələblər nəzərə alınaraq yolun 3-cü kilometrində elektrik avtomobilləri üçün enerjidoldurma qurğuları quraşdırılıb.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Prezidentinin Sərəncamına əsasən, Bakı şəhərinin perspektiv inkişafı nəzərə alınmaqla Böyükşor-Pirşağı avtomobil yolunun tikintisi Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyi tərəfindən icra olunub.
Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizdə həyata keçirilən sosialyönümlü siyasətin tərkib hissələrindən biri də müasir yol infrastrukturunun yaradılmasıdır. Son illərdə bu sahədə çox mühüm uğurlar əldə olunub və yeni layihələrin icrası davam etdirilir. Yol infrastrukturunun yenilənməsi ilə bağlı görülən işlər həm ölkə əhəmiyyətli yolları, həm də kənd yollarını əhatə edir. Bütün bu işlər bir daha sübut edir ki, ölkədə həyata keçirilən dövlət siyasətinin mərkəzində vətəndaşlarımızın rahatlığı və sosial vəziyyətinin yaxşılaşdırılması dayanır.

Президент Ильхам Алиев принял участие в открытии новой автомобильной дороги Беюкшор - Пиршаги (ОБНОВЛЕНО)
07.11.2024 15:51 2 418
7 ноября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял участие в открытии новой автомобильной дороги Беюкшор - Пиршаги.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, председатель правления Государственного агентства автомобильных дорог Азербайджана Салех Мамедов проинформировал главу государства о проделанной работе.
Было отмечено, что протяженность новой автомобильной дороги Беюкшор-Пиршаги составляет 12.7 километра. Новая дорога, которая берет начало с территории поселка Балаханы (озеро Беюкшор), пролегает через поселки Дигях и Мамедли и следует до поселков Кюрдаханы и Пиршаги.
Эта дорога, которая будет играть большую роль в регулировании транспортных потоков в столице, построена на уровне самых современных требований в соответствии с техническим уровнем 1b и состоит из шести полос движения.
Согласно проекту вдоль дороги построено шесть путепроводов и один автомобильный проезд. Кроме того, в трех местах созданы развороты типа U.
Для обеспечения комфортного и безопасного движения как транспортных средств, так и пешеходов на территории построены новые тротуары, в обоих направлениях проложены велодорожки, вдоль дороги установлена современная система освещения. В соответствии с проектом на разделительных полосах и обочинах проведены дополнительные работы по благоустройству. Кроме того, с учетом современных требований на 3-м километре дороги установлены электрозарядные устройства для электромобилей.
Отметим, что, согласно распоряжению Президента Азербайджана, строительство автомобильной дороги Беюкшор - Пиршаги осуществлялось Государственным агентством автомобильных дорог Азербайджана с учетом перспективного развития города Баку.
Создание современной дорожной инфраструктуры является одной из составных частей социально ориентированной политики, проводимой в нашей стране под руководством Президента Ильхама Алиева. За последние годы в этой сфере достигнуты существенные успехи, продолжается реализация новых проектов. Работы по обновлению дорожной инфраструктуры охватывают как дороги республиканского значения, так и сельские дороги. Все эти работы еще раз доказывают, что в центре внимания проводимой в стране государственной политики находятся обеспечение комфорта и улучшение социального положения граждан.