Dini liderlərin Qarabağa səfəri başlayıb
"Report" xəbər verir ki, Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin (QMİ) rəhbəri Şeyxülislam Allahşükür Paşazadənin rəhbərliyi ilə qonaqları Füzuli Hava Limanında Azərbaycan Prezidentinin Ağdam, Füzuli, Xocavənd rayonlarındakı xüsusi nümayəndəsinin müavini Eldar Seyidov qarşılayıb.
Din və hökumət nümayəndələri səfər çərçivəsində Füzuli, Ağdam, Xocalı, Əsgəran, Xankəndi və Şuşada işğal dövründə erməni vandalizminə məruz qalan abidələrin dağıntıları ilə tanış olacaqlar. Onlar məscid və ziyarətgahlara baş çəkəcək, azad olunmuş ərazilərdəki bərpa-quruculuq işləri ilə bağlı məlumatlandırılacaqlar.
Bildirilib ki, Türkiyə Diyanət İşləri Başkanı Ali Erbaşın Ağdam məscidində azan verməsi, ziyarətçilərin camaat namazı nəzərdə tutulur. Bu, Ağdam məscidində təmir-bərpa işlərinin yekunlaşmasından sonra ilk dəfə qılınacaq camaat namazıdır.скачать dle 11.3

Начался визит участников Глобального саммита религиозных лидеров в Карабах
Как сообщает Report, гостей во главе с председателем Управления мусульман Кавказа шейхульисламом Аллахшукюром Пашазаде в Физулинском аэропорту встретил заместитель спецпредставителя Президента Азербайджана в Агдамском, Физулинском, Ходжавендском районах Эльдар Сеидов.
В ходе визита гости ознакомятся с подвергшимися армянскому вандализму во время оккупации памятниками в Физули, Агдаме, Ходжалы, Аскеране, Ханкенди и Шуше. Они посетят мечети и святыни, будут проинформированы о ходе восстановительных и строительных работ на освобожденных территориях.
Сообщается, что призыв к молитве (азан) в Агдамской Джума-мечети будет прочитан председателем Управления по делам религии Турции Али Эрбашем. В мечети состоится первая после ремонта коллективная молитва посетителей.скачать dle 11.3