Putin: "Moskva Bakı və İrəvan arasında münasibətlərin normallaşması üçün hər şey edir"
"Rusiya Ermənistan-Azərbaycan münasibətlərinin normallaşması, İrəvan ilə Bakı arasında sülh müqaviləsinin imzalanması üçün hər şeyi edir".
Bu barədə Rusiya Prezidenti Vladimir Putin Kremldə xarici səfirlərin etimadnamələrinin təqdim edilməsi mərasimində bildirib.
"Ermənistan və Azərbaycanla əməkdaşlığımız da eyni ruhda qurulub. Biz Azərbaycan-Ermənistan münasibətlərinin normallaşması, Cənubi Qafqazda davamlı sülhün təmin edilməsi üçün hər şeyi etmişik və edirik. 2020-2022-ci illərdə ali səviyyədə əldə edilmiş məlum üçtərəfli razılaşmalar çərçivəsində sülh müqaviləsi, dövlət sərhədlərinin delimitasiyası, iqtisadi və nəqliyyat əlaqələrinin bərpası üzərində işə dəstək verməyə davam edəcəyik", - deyə Putin bildirib.
Putin bildirib ki, MDB ölkələrinin liderləri ənənəyə uyğun olaraq dekabrın sonunda toplaşacaqlar.
"Əlbəttə ki, burada Belarus, Qırğızıstan, Ermənistan və Azərbaycan səfirlərini görməyə şadam. Bu dövlətlər Rusiyanın ən yaxın qonşuları, ən yaxşı dostları, təbii strateji tərəfdaşları və müttəfiqləridir. Onların liderləri ilə oktyabrda Moskvada MDB sammiti çərçivəsində görüşmüşük. Ənənəyə uyğun olaraq dekabrın sonunda ilin yekunlarını müzakirə etmək və gələcək planları müəyyənləşdirmək üçün yenidən toplaşacağıq, 2025-ci ildə isə Birlik dövlətlərinin bütün xalqlarının nail olunmasına töhfə verdiyi Böyük Vətən müharibəsində Qələbənin 80 illiyini birgə qeyd edəcəyik", - deyə Rusiya prezidenti bildirib.
Qeyd edək ki, Rusiya prezidentinə yeni xarici səfirlərin etimadnamələrinin təqdim edilməsi mərasimi Böyük Kreml Sarayının Aleksandr zalında keçirilib. Mərasimdə 28 ölkənin nümayəndələri iştirak ediblər.скачать dle 11.3

Владимир Путин: Москва делает все для нормализации отношений Баку и Еревана
Россия делает все для нормализации армяно-азербайджанских отношений и подписания мирного договора между Ереваном и Баку.
Как передает Median.Az со ссылкой на ТАСС, об этом заявил президент Российской Федерации (РФ) Владимир Путин на церемонии вручения иностранными послами верительных грамот в Кремле.
"В том же духе выстраивается наше сотрудничество с Азербайджаном и Арменией. Мы делали и делаем все для нормализации азербайджано-армянских отношений, для обеспечения прочного мира на Южном Кавказе. Будем и далее оказывать содействие в работе над мирным договором, над делимитацией госграницы и разблокированием экономических и транспортных связей в русле известных трехсторонних договоренностей на высшем уровне 2020-2022 годов", - сказал глава государства.
Также Владимир Путин заявил, что лидеры стран Содружества независимых государств (СНГ) по традиции соберутся в конце декабря, а в 2025 году совместно отметят 80-летие Победы в Великой Отечественной войне.
"Конечно, рад видеть здесь послов Беларуси, Кыргызстана, Азербайджана и Армении, - сказал российский лидер. - Эти государства являются ближайшими соседями, самыми добрыми друзьями, естественными стратегическими партнерами и союзниками России. С их лидерами мы встречались совсем недавно, в октябре в Москве в ходе саммита СНГ. Еще по традиции соберемся в конце декабря, чтобы подвести итоги года и наметить планы на перспективу, а в 2025 году совместно отметим 80-летие Победы в Великой Отечественной войне, вклад в достижение которой внесли народы всех государств Содружества".
Напомним, сегодня посол Азербайджана в России Рахман Мустафаев вручил верительные грамоты президенту РФ Владимиру Путину.скачать dle 11.3