Kallas: Bakı-İrəvan münasibətlərinin normallaşması regionda davamlı sülhə yol aça bilər
Azərbaycan və Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşması Cənubi Qafqaz regionunda davamlı sülhə yol aça bilər.
Bu barədə Avropa İttifaqının (Aİ) xarici işlər və təhlükəsizlik siyasəti üzrə ali nümayəndəsi Kaya Kallas bu gün İrəvanda Ermənistanın xarici işlər naziri Ararat Mirzoyanla birgə mətbuat konfransında bildirib.
O vurğulayıb ki, Aİ Bakı və İrəvan arasında münasibətlərin normallaşması istiqamətində əldə edilən irəliləyişi yüksək qiymətləndirir.
"Bu gün biz nazir Mirzoyanla Ermənistan-Azərbaycan münasibətlərini də müzakirə etdik. Aİ iki ölkə arasında suverenlik, ərazi bütövlüyü və sərhədlərin toxunulmazlığına hörmət əsasında münasibətlərin normallaşmasını qətiyyətlə dəstəkləməyə davam edir. Bu üç prinsipə alternativ yoxdur. Biz ikitərəfli münasibətlərin normallaşması istiqamətində əldə edilən irəliləyiş bizi sevindirir və ruhlandırır, çünki Ermənistan və Azərbaycan arasında münasibətlərin yaxşılaşması regionda davamlı sülhə yol aça bilər", - K.Kallas qeyd edib.скачать dle 11.3

Каллас: Нормализация отношений между Баку и Ереваном откроет путь к прочному миру в регионе
Нормализация отношений между Азербайджаном и Арменией может открыть путь к прочному миру в регионе Южного Кавказа.
Об этом верховный представитель Евросоюза по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас заявила сегодня в Ереване на совместной пресс-конференции с главой МИД Армении Араратом Мирзояном.
Каллас подчеркнула, что в ЕС высоко оценивают прогресс, достигнутый между Баку и Ереваном на пути нормализации двусторонних отношений.
"Сегодня мы [министром Мирзояном] также обсудили отношения Армении с Азербайджаном. ЕС продолжает решительно поддерживать нормализацию отношений между двумя странами, основанную на уважении суверенитета, территориальной целостности и нерушимости границ. Этим трем принципам нет альтернативы. Мы рады и воодушевлены прогрессом на пути нормализации двусторонних отношений, поскольку улучшение отношений между Арменией и Азербайджаном может открыть путь к прочному миру в регионе", - отметила она.скачать dle 11.3