Arvadını öldürən şəxs məcburi psixiatriya stasionarında müalicəyə cəlb edildi
Şirvan Apellyasiya Məhkəməsində qətl törətməkdə təqsirləndirilən Yalçın Məmmədovun barəsindəki hökmdən verilən apellyasiya şikayəti üzrə məhkəmə iclası başa çatıb.
Pravda.az xəbər verir ki, hakim Elşad Əliyevin sədrliyi ilə keçirilən prosesdə qərar elan olunub.
Xatırladaq ki, bu il iyulun 30-u saat 18 radələrində Masallı rayon sakini 1979-cu il İlkanə Məmmədovanın kəsilmiş-deşilmiş xəsarətlərdən ölməsi barədə rayon prokurorluğuna məlumat daxil olub.
Qeyd olunub ki, aparılmış araşdırmalarla 1976-cı il təvəllüdlü Yalçın Məmmədovun rayonun Təklə kəndində yerləşən evlərdən birində aralarında yaranmış mübahisə zamanı arvadı İlkanə Məmmədovaya bıçaqla xəsarətlər yetirərək qəsdən öldürdükdən sonra özünə xəsarət yetirməsinə əsaslı şübhələr müəyyən edilib.
Faktla bağlı Masallı Rayon Prokurorluğunda Cinayət Məcəlləsinin 120.1-ci (qəsdən adam öldürmə) maddəsi ilə cinayət işi başlanıb. Lənkəran Ağır Cinayətlər Məhkəməsi tərəfləri dinlədikdən, ekspertiza rəyləri ilə tanış olduqdan sonra təqsirləndirilən şəxsin cinayəti anlaqsız vəziyyətdə törətdiyini təsdiqləyib.
Məhkəmənin qərarı ilə Yalçın Məmmədov cinayət məsuliyyətindən azad edilib və o, məcburi psixiatriya stasionarında müalicəyə cəlb edilib.скачать dle 11.3

Суд оставил в силе решение о принудительном лечении убийцы собственной жены
В Ширванском апелляционном суде рассмотрена жалоба на приговор Ялчыну Мамедову, обвиняемому в убийстве.
Как сообщает pravda.az, решение было объявлено на процессе под председательством судьи Эльшада Алиева.
Напомним, 30 июля 2023 года около 18:00 в районную прокуратуру поступила информация о смерти жительницы Масаллинского района Ильканы Мамедовой (1979 г.р.) от ножевых ранений.
В ходе следствия возникли обоснованные подозрения в том, что женщину преднамеренно убил ее муж Ялчын Мамедов (1976 г.р.), нанеся ей ножевые ранения на почве возникшего между ними конфликта в доме в селе Текле. После чего мужчина совершил попытку суицида, ударив себя ножом.
По данному факту в прокуратуре Масаллинского района было возбуждено уголовное дело по статье 120.1 (умышленное убийство) Уголовного кодекса Азербайджанской Республики.
Лянкяранский суд по тяжким преступлениям, заслушав стороны и ознакомившись с заключениями экспертизы, подтвердил, что обвиняемый совершил преступление, находясь в невменяемом состоянии.
Решением суда Ялчын Мамедов был освобожден от уголовной ответственности и помещен на принудительное лечение в психиатрический стационар.скачать dle 11.3