İntim videolar çəkən FHN polkovniki yenidən hakim qarşısında
Fövqəladə Hallar Nazirliyindəki (FHN) xidməti otağında intim videolar çəkib yaymaqda təqsirləndirilən polkovnik Zaur Mirzəyevin barəsindəki qərardan yenidən kassasiya şikayəti verilib.
Pravda.az-ın əldə etdiyi məlumata görə, şikayət Ali Məhkəmənin Nazim Mövsümovun sədrliyi ilə araşdırılacaq.
Məhkəmənin ilkin hazırlıq iclası oktyabrın 30-na təyin edilib.
Qeyd edək ki, Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hökmü ilə Zaur Mirzəyev 3 il 6 ay müddətinə azadlıqdan məhrum edilib. Zərərçəkmiş şəxs tərəfindən qaldırılan mülki iddianın 4 min manatı təmin edilib. Hökmdən həm polkovnik, həm də zərərçəkmiş qadın apellyasiya şikayəti veriblər. Qadın qaldırdığı 192 min manatlıq mülki iddianın az hissəsinin təmin edilməsindən və təqsirləndirilən şəxsə təyin olunmuş cəzadan razı deyil.
O, birinci instansiya məhkəməsinin hökmünün dəyişdirilərək cəzanın ağırlaşdırılmasını, mülki iddiada tələb etdiyi məbləğin tam ödənilməsini istəyir. Bakı Apellyasiya Məhkəməsi şikayətləri təmin etməyib. Ali Məhkəmədə keçirilən prosesdə isə Zaur Mirzəyevin şikayətini geri götürdüyü elan edilib.
Xatırladaq ki, Zaur Mirzəyev 2023-cü ilin avqustunda həbs edilib. O, Cinayət Məcəlləsinin 156.2.1 (şəxsi həyatın toxunulmazlığını pozma), 242 (pornoqrafik materialları və ya əşyaları qanunsuz yayma) və 309.2-ci (vəzifə səlahiyyətlərini aşma) maddələri ilə ittiham olunub. İttihama görə, Zaur Mirzəyev xidməti kompüterinə xüsusi proqram vasitəsilə gizli kamera quraşdıraraq qadınlarla 2013-cü ildən başlamaqla 2019-cu ilin sonlarınadək iş otağında intim münasibətdə olarkən video və fotoçəkilişlər aparıb. Hazırlanmış qanunsuz pornoqrafik materialların 2022-ci ilin avqust ayında internet şəbəkələrində yayılmasına səbəb olub.скачать dle 11.3

Снимавший интимные видео бывший полковник МЧС вновь предстал перед судом
Вновь подана кассационная жалоба на решение в отношении бывшего полковника Заура Мирзоева, обвиняемого в съемке и распространении интимных видео в служебном помещении Министерства по чрезвычайным ситуациям (МЧС).
Как сообщает pravda.az, жалоба будет рассмотрена в Верховном суде на процессе под председательством судьи Назима Мовсумова.
Предварительное подготовительное заседание суда назначено на 30 октября.
Отметим, что Бакинский суд по тяжким преступлениям приговорил З.Мирзоева к 3 годам и 6 месяцам лишения свободы. По гражданскому иску потерпевшей было обеспечено 4 000 манатов. И экс-полковник, и потерпевшая подали апелляционные жалобы на приговор. Женщина осталась недовольна тем, что была удовлетворена лишь малая часть поданного ею гражданского иска в размере 192 000 манатов, а также назначенным З.Мирзоеву наказанием. Она потребовала изменения приговора суда первой инстанции и ужесточения наказания, а также выплаты полной суммы. Бакинский апелляционный суд жалобу не удовлетворил.
Напомним, З.Мирзоев был задержан 17 августа 2022 года. Решением суда в его отношении была избрана мера пресечения в виде ареста. Ему были предъявлены обвинения по статьям 156.2.1 (нарушение неприкосновенности частной жизни, совершенное должностным лицом с использованием своего служебного положения), 242 (незаконное распространение порнографических материалов или предметов) и 309.2 (превышение должностных полномочий) Уголовного кодекса Азербайджанской Республики.