Rusiya Türkiyədə ikinci AES-i tikəcək
Rusiyanın "Rosatom" dövlət korporasiyası Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğandan Türkiyədə ikinci atom elektrik stansiyası (AES) tikmək təklifi alıb.
Rusiya mətbuatına istinadən xəbər verir ki, bu barədə dövlət korporasiyasının rəhbəri Aleksey Lixaçov məlumat verib.
"Hazırda Qara dənizdə yerləşən "Sinop" meydançasında Türkiyədə fəaliyyətimizin mümkün genişləndirilməsi ilə bağlı hökumət səviyyəsində məsləhətləşmələr aparırıq", - o qeyd edib.
A.Lixaçov R.T.Ərdoğanın bu məsələni Rusiya prezidenti Vladimir Putinlə müzakirə etdiyini də vurğulayıb.
Qeyd edək ki, Rusiyanın Türkiyədə tikintisini həyat keçirdiyi birinci AES olan "Akkuyu"nun 2025-ci ilin ortalarında işə salınması nəzərdə tutulur. скачать dle 11.3

Росатом построит вторую АЭС в Турции
Государственная корпорация по атомной энергии "Росатом" получила от президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана предложение построить вторую АЭС в Турции, на площадке "Синоп".
Как передает Median.Az со ссылкой на российские СМИ, об этом заявил глава госкорпорации Алексей Лихачев.
"Сейчас ведем на правительственном уровне консультации о возможном расширении нашего присутствия в Турции на площадке "Синоп", которая находится на Черном море", - добавил он.
Он также подчеркнул, что Эрдоган обсуждал данный вопрос с президентом России Владимиром Путиным.