COP29 bitəndən sonra zolaqlar ləğv olunacaq?
Bunu "Qafqazinfo"ya açıqlamasında Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyinin (AYNA) Bakı regional idarəsinin müdiri Tərlan Səfərov deyib.
"COP29-un əməliyyat tədbirləri, nəqliyyat əməliyyatlarının səmərəli təşkili üçün müəyyən zolaqlar təşkil olunub ki, onlarda COP29 loqoları var. Həmin loqolar tədbirdən sonra silinəcək. Onlar artıq nəqliyyat vasitələrinin hərəkət zolağı kimi fəaliyyət göstərəcək. Loqolar isə qırıq-qırıq nişanlanma xətləri ilə əvəz ediləcək. Həmin zolaqların bəzilərinin isə ümumi zolaq şəbəkəsinə daxil edilməsi nəzərdə tutulur", - o bildirib.
Qeyd edək ki, artıq Bakıda 31 küçə və prospektdə 89 km xüsusi hərəkət zolağı təşkil edilib. Müxtəlif ərazilərdə təşkil edilən həmin zolaqlarla gün ərzində 68 min dəfəyə yaxın avtobus hərəkət edir və 900 mindən çox sərnişin daşınır.скачать dle 11.3

Ликвидируют ли специальные полосы после завершения COP29?
После мероприятия 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29) автобусные, велосипедные и другие специальные полосы не будут ликвидированы.
Об этом Qafqazinfo заявил директор Бакинского регионального управления Агентства наземного транспорта Азербайджана (AYNA) Тарлан Сафаров.
"Для эффективной организации транспортных операций во время COP29 были созданы определенные полосы с логотипами конференции. После мероприятия их удалят, а полосы продолжат функционировать для движения транспортных средств. Логотипы заменят прерывистой разметкой. Некоторые из этих полос планируется интегрировать в общую сеть дорожных полос", - сказал он.
Стоит отметить, что в настоящее время в Баку на 31 улице и проспекте организовано 89 км специальных полос движения, по которым ежедневно курсируют около 68 000 автобусов, перевозящих более 900 000 пассажиров.скачать dle 11.3