"Şuşa" musiqili filmi məşhur yayım platformasında təqdim olunub
Heydər Əliyev Fondu və Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı, Heydər Əliyev Mərkəzi və Bakı Media Mərkəzinin dəstəyi ilə çəkilən "Şuşa" adlı film "Stigmart" məşhur musiqili yayım platformasında yerləşdirilib.
Bildirilib ki, beynəlxalq layihə olaraq "Altea Media" şirkəti tərəfindən lentə alınan film Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşa şəhərinin və klassik musiqi irsimizin dünyada təbliği məqsədi daşıyır.
Filmdə Şuşa ilə bağlı arxiv materialları və şəhərin müasir ecazkar görüntüləri Xalq artisti Murad Hüseynovun pianoda Fikrət Əmirov, Qara Qarayev, Tofiq Quliyev, Adil Bəbirov kimi görkəmli bəstəkarlarımızın klassik əsərlərini ifası ilə müşayiət olunur.
Eyni zamanda, Qarabağ xalçaları və Xalq rəssamı Arif Hüseynov, gənc rəssamlar Leyla Əliyeva və Anar Hüseynzadənin əsərləri təqdim edilir. Filmdə AzTV, Milli Arxiv İdarəsi və "Azərxalça" ASC tərəfindən təqdim edilmiş materiallardan istifadə olunub.
Filmin dünyanın ən məşhur musiqi kanallarından hesab edilən "Mezzo TV"də də yayımlanması nəzərdə tutulur.скачать dle 11.3

Музыкальный фильм "Шуша" представлен на популярной стриминговой платформе
Фильм "Шуша", снятый при организации Фонда Гейдара Алиева и Министерства культуры Азербайджана, при поддержке Центра Гейдара Алиева и Baku Media Center, размещен на популярной стриминговой платформе Stigmart.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Министерство культуры, фильм, снятый компанией Altea Media в качестве международного проекта, направлен на продвижение в мире культурной столицы Азербайджана - города Шуша и нашего классического музыкального наследия.
В фильме архивные материалы о Шуше и современные захватывающие виды города сопровождаются исполнением на фортепиано народным артистом Мурадом Гусейновым классических произведений таких выдающихся композиторов, как Фикрет Амиров, Гара Гараев, Тофиг Гулиев, Адиль Бабиров. Также представлены карабахские ковры и работы народного художника Арифа Гусейнова, молодых художников Лейлы Алиевой и Анара Гусейнзаде.
В фильме использованы материалы, предоставленные AzTV, Национальным архивным управлением и ОАО "Азерхалча".
Планируется также трансляция фильма на Mezzo TV, считающемся одним из самых популярных музыкальных каналов в мировом масштабе.скачать dle 11.3