106 yaşlı qadın uzunömürlülük sirrini açıqladı
Britaniyaəsilli 106 yaşlı Doroti Yanq uzunömürlülüyünün sirrini sağlam həyat tərzi və zərərli vərdişlərdən imtina etməkdə görür.
bu barədə Gazeta.ru-ya istinadən xəbər verir.
Məlumata görə, təqaüdçü qadın 27 may 1918-ci ildə Birinci Dünya Müharibəsinin qızğın dövründə anadan olduğunu bildirib. Qadının sözlərinə görə, o, sevdiyi işlə məşğul olaraq və sevdiyi insanlarla uzun və xoşbəxt həyat yaşayıb. 15 yaşında Qadınlar İnstitutuna daxil olub, orada dəri emalı, qab-qacaq boyama, bağçılıq, tikmə və tikiş öyrənib. Yanqın sözlərinə görə, onun ən çox marağı rəqsə olub. Orada o, sonradan ailə qurduğu Corc adlı bir gənclə tanış olub. Onlar Böyük Mançester qraflığında 52 il birlikdə yaşayıb, iki qız övladı və dörd nəvə böyüdüblər. Qadın bu müddət ərzində əsasən ev işləri ilə məşğul olub. Hazırda Yanqın altı nəticəsi var. 1997-ci ildə həyat yoldaşının vəfatından sonra o, qızlarından biri ilə yaşayıb, daha sonra qocalar evinə köçüb.
Yanq bütün həyatı boyu sağlam vərdişlərə riayət etdiyini bildirib - o, heç vaxt siqaret çəkməyib, alkoqolu isə yalnız 102 yaşında, pandemiya ilə əlaqədar karantin zamanı dadıb. Uzunömürlü qadının sözlərinə görə, kürəkəni onu xeres içkisinə qonaq edib. O vaxtdan bəri, qadının qeyd etdiyi kimi, o, hərdən bir qədəh şərab içir.
Təqaüdçü qadın zəngin və uzun ömrünün digər sirrini həmişə özünü xoşladığı şeylərlə əhatə etməyə çalışmasında görür. Belə ki, Yanq hazırda qocalar evinin işçilərindən onun yanına tez-tez uşaqları çağırmalarını xahiş etdiyini bildirib, çünki onlarla ünsiyyət qurmağı sevir.скачать dle 11.3

106-летняя женщина поделилась секретом долголетия
106-летняя уроженка Великобритании Дороти Янг считает секретом своего долгожительства ведение здорового образа жизни и отказ от вредных привычек.
Об этом сообщает Median.Az со ссылкой на издание Manchester Evening News.
Пенсионерка рассказала, что родилась 27 мая 1918 года в разгар Первой мировой войны. По словам женщины, она провела долгую и счастливую жизнь, занимаясь тем, что любила, и с теми людьми, кого любила. В возрасте 15 лет она поступила в Женский институт, где обучалась кожевенному делу, росписи посуды, садоводству, вышивке, шитью. Но ее настоящей страстью, по словам Янг, были танцы. Там она познакомилась с юношей по имени Джордж, который в последствии стал ее мужем. Они прожили вместе 52 года в графстве Большой Манчестер, вырастив двух дочерей, четверо внуков. Женщина все это время преимущественно занималась домашним хозяйством. Сейчас у Янг есть шесть правнуков. После ухода супруга в 1997 году она жила с одной из дочерей, а после переселилась в дом престарелых.
Янг рассказала, что всю жизнь придерживалась здоровых привычек - она никогда не курила, а алкоголь попробовала только в 102 года, когда все сидели на карантине в связи с пандемией. По словам долгожительницы, ее зять угостил ее хересом. С тех пор как отметила женщина, она может позволить себе иногда пропустить бокал вина.
Другим секретом своей насыщенной и долгой жизни пенсионерка назвала то, что она всегда старалась окружить себя тем, что ей нравится. Так, Янг отметила, что сейчас просит сотрудников дома престарелых почаще звать к ней детей, с которыми она любит общаться.скачать dle 11.3