İlham Əliyev Bakıda keçirilən beynəlxalq sərgi iştirakçılarına müraciət ünvanladı
Prezident İlham Əliyev "Xəzər İnşaat Həftəsi" çərçivəsində keçirilən 4-cü Azərbaycan Beynəlxalq "Qarabağın Bərpa, Yenidənqurma və İnkişafı" - "Rebuild Karabakh" sərgisinin iştirakçılarına müraciət ünvanlayıb.
President.az xəbər verir ki, müraciətdə deyilir:
"Hörmətli sərgi iştirakçıları!
Hörmətli xanımlar və cənablar!
Sizi "Xəzər İnşaat Həftəsi" çərçivəsində keçirilən 4-cü Azərbaycan Beynəlxalq "Qarabağın Bərpa, Yenidənqurma və İnkişafı" - "Rebuild Karabakh" sərgisinin açılışı münasibətilə salamlayıram.
İlk dəfə 2003-cü ildə təşkil olunan "Xəzər İnşaat Həftəsi" tikinti və infrastruktur sahəsində nüfuzlu tədbirlərdən birinə çevrilib. Burada dünyanın müxtəlif ölkələrinə məxsus şirkətlər regionun biznes imkanları ilə tanış olur və yeni əməkdaşlıq fürsəti qazanırlar. Bu il dayanıqlı və ekoloji təmiz tikinti texnologiyalarının tətbiqi ilə bağlı keçirilən müzakirələr və təqdimatlar tədbirin beynəlxalq əhəmiyyətini daha da artırır.
"Xəzər İnşaat Həftəsi" çərçivəsində keçirilən "Rebuild Karabakh" sərgisi işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası və yenidən qurulması baxımından xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Hər il keçirilən bu sərgidə müxtəlif layihələr nümayiş etdirilir, Qarabağın bərpasına və yenidən qurulmasına dair təşəbbüslər müzakirə olunur.
Builki sərgi məzmun və iştirakçılar baxımından yeniliklərlə zəngindir. Sərgi "Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili" və COP29 beynəlxalq tədbiri ilə eyni dövrə təsadüf edir. "Rebuild Karabakh" sərgisi bu mötəbər tədbirlə ortaq məqsədə, yəni dayanıqlı inkişaf naminə əməkdaşlığa yönəlib. Sərgidə təqdim olunan ekspozisiyalar və müzakirə mövzuları bərpa-quruculuq işlərini, həmrəyliyi və ekoloji davamlılığı nəzərdə tutur.
Sərgidə dövlət və özəl sektorun birgə iştirakı yeni layihələrin həyata keçirilməsi, eləcə də biznes imkanlarının daha da artması üçün mühüm perspektivlər açır. Sərgi zamanı qurulan əməkdaşlıq və aparılan müzakirələr Qarabağda bərpa ilə bağlı uğurlu təcrübənin daha geniş miqyasda tanıdılmasında əhəmiyyətli addım olacaqdır.
Sizi sərginin bütün istiqamətləri ilə yaxından tanış olmağa, yeni ideyalar və əməkdaşlıqla bağlı fikir mübadiləsi aparmağa dəvət edirəm. Əminəm ki, bu sərgi daha faydalı iş birliyi əsasında Qarabağın dirçəlişində və dayanıqlı inkişafında mühüm fürsətlər yaradacaqdır.

Ильхам Алиев направил обращение участникам проходящей в Баку международной выставки
Приветствую вас по случаю открытия 4-й Азербайджанской международной выставки "Восстановление, реконструкция и развитие Карабаха" - Rebuild Karabakh, проводимой в рамках "Каспийской строительной недели".
"Каспийская строительная неделя", впервые организованная в 2003 году, стала одним из престижных мероприятий в сфере строительства и инфраструктуры. Компании из различных стран мира знакомятся здесь с бизнес-потенциалом региона и получают новые возможности для сотрудничества. Проводимые в этом году дискуссии и презентации, посвященные внедрению устойчивых и экологически чистых строительных технологий, еще больше подчеркивают международное значение мероприятия.
Выставка Rebuild Кarabaкh, проводимая в рамках "Каспийской строительной недели", имеет особое значение с точки зрения восстановления и реконструкции освобожденных от оккупации территорий.
На этой ежегодной выставке демонстрируются различные проекты, обсуждаются инициативы по восстановлению и реконструкции Карабаха.
Выставка этого года богата инновациями с точки зрения содержания и участников. Она совпадает по времени с "Годом солидарности во имя зеленого мира" и международным мероприятием СОР29. Выставка Rebuild Кarabaкh направлена на достижение общей с этим престижным мероприятием цели - сотрудничество во имя устойчивого развития. Представленные на выставке экспозиции и темы дискуссий включают реставрационные и строительные работы, солидарность и экологическую устойчивость.
Совместное участие в выставке государственного и частного секторов открывает важные перспективы для реализации новых проектов, а также дальнейшего наращивания бизнес-возможностей. Налаженное в ходе выставки сотрудничество и предстоящие дискуссии станут важным шагом в более широком представлении успешного опыта, приобретенного в связи с восстановлением Карабаха.
Приглашаю вас поближе ознакомиться со всеми направлениями выставки, обменяться новыми идеями и мыслями о сотрудничестве.
Уверен, что эта выставка создаст значительные возможности для возрождения и устойчивого развития Карабаха на основе более выгодного сотрудничества.