BDU-nun Astrofizika kafedrası qarşıdakı 50 ildə gözlənilən yeddi əsas astronomik hadisəni açıqlayıb
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Fizika fakültəsinin Astrofizika kafedrası qarşıdakı 50 ildə gözlənilən yeddi əsas astronomik hadisəni açıqlayıb.
Həmin hadisələr aşağıdakılardır:
1. 2027-ci il: Əsrin ikinci ən uzun Günəş tutulması
Əsrin ikinci ən uzun Günəş tutulması 2 avqust 2027-ci ildə baş verəcək və tam qaranlıq təxminən 6 dəqiqə 24 saniyə davam edəcək. Şimali Afrikadan daha yaxşı müşahidə olunacaq bu tutulma 2114-cü ilə qədər ən uzun tutulma olacaq.
2. 2029-cu il: Asteroidin uçuşu
13 aprel 2029-cu ildə "99942 Apofis" asteroidi Yerə yaxınlaşaraq, planetimizdən cəmi 31 000 kilometr (19 600 mil), Aydan on iki dəfə yaxın məsafəyə çatacaq. Bu asteroid Avropanın, Afrikanın və Asiyanın bir hissəsində təxminən iki milyard insan üçün aydın, qaranlıq səmada adi gözlə görünəcək.
3. 2031-ci il: "Leonid" meteor fırtınası
"Leonid" meteor yağışı Yer kürəsi "Tempel-Tuttle" kometasının qoyub getdiyi qalıqlardan keçdikdə baş verir. "Tempel-Tuttle" indiki 33 illik orbitində Yerə yaxınlaşdıqdan sonra planetimiz 17-18 noyabr 2031-ci il tarixlərində kometanın təzə izindən keçəcək. "Tempel-Tuttle"nin son izlərində qalan çoxlu miqdarda zibil yüksək sürətlə üstümüzə yağacaq, kosmik cismin parçaları atmosferimizdə yanarkən səmada parlayacaq. Bu hadisə bütün dünyada ulduzları seyr edənlər üçün unudulmaz bir ulduz tamaşası yarada bilər.
4. 2040-cı il: Planetlərin düzülüşü
8 sentyabr 2040-cı ildə Merkuri, Venera, Mars, Yupiter, Saturn və Ayın nadir düzülüşünü görəcəyik. Bu beş planet 2 günlük Ay ilə Günəş batdıqdan dərhal sonra qərb tərəfdə, 8 dərəcəlik kiçik səma zolağında görünəcək.
5. 2052-ci il: Əsrin Super Ayı
6 dekabr 2052-ci ildə Ay 356424 kilometr məsafəyə qədər yaxınlaşacaq və nəticədə həmişəkindən 14% daha böyük görünəcək. Buna oxşar hadisələr 26 yanvar 1948, 14 noyabr 2016-cı illərdə baş verib. Növbəti hadisə 25 noyabr 2034-cü ildə baş verəcək. Lakin 6 dekabr 2052-ci ildəki əsrin ən yaxın Super Ayı olacaq.
6. 2061-ci il: "Halley" kometası
Günəş ətrafında fırlanan 76 illik qısa orbital periodu ilə "Halley" kometası 29 iyul 2061-ci ildə növbəti uçuşu zamanı planetimizin qaranlıq yerlərindən asanlıqla görünəcək. O bizim ən məşhur kosmik ziyarətçilərimizdən biridir. Kometanın ilk müşahidəsi 2000 il əvvəl aparılıb.
7. 2065-ci il: Venera Yupiterin qarşısından keçir
22 noyabr 2065-ci ildə Venera Yupiterin diskini keçərkən və ya tıxayarkən Yerdən görünəcək və bu, Günəş sistemi planetinin 1818-ci ildən bəri ilk görünən tranziti olacaq.скачать dle 11.3

От солнечного затмения до парада планет: астрономические чудеса следующих 50 лет
Кафедра астрофизики физического факультета Бакинского государственного университета опубликовала прогноз семи ключевых астрономических событий, которые произойдут в течение следующих 50 лет.
Это следующие события:
1) 2027 год: второе самое длинное солнечное затмение века
2 августа 2027 года произойдет второе по продолжительности солнечное затмение века, полная фаза которого продлится около 6 минут 24 секунд. Это астрономическое явление, которое будет лучше всего наблюдать из Северной Африки, станет самым продолжительным до 2114 года.
2) 2029 год: пролет астероида
13 апреля 2029 года астероид "99942 Апофис" приблизится к Земле на расстояние всего 31 000 км (19 600 миль) - это в 12 раз ближе, чем Луна. Пролет будет виден невооруженным глазом в темном небе примерно 2 млрд человек в Европе, Африке и части Азии.
3) 2031 год: метеорный поток "Леониды"
Метеорный поток "Леониды" происходит, когда Земля проходит через обломки кометы "Темпеля-Туттля". После того как "Темпель-Туттль" приблизится к Земле на своей нынешней 33-летней орбите, наша планета пройдет через свежий след кометы 17-18 ноября 2031 года. С неба прольется поток космических обломков, сгорающих в атмосфере, создавая незабываемое зрелище для любителей звезд.
4) 2040 год: парад планет
8 сентября 2040 года мы увидим редкое выстраивание Меркурия, Венеры, Марса, Юпитера, Сатурна и Луны. Эти пять планет вместе с двухдневной Луной будут видны на западе сразу после захода Солнца в небольшой полосе неба шириной 8 градусов.
5) 2052 год: суперлуние века
6 декабря 2052 года Луна приблизится к Земле на расстояние 356 424 км и в результате будет выглядеть на 14% больше, чем обычно. Подобные события происходили 26 января 1948 года и 14 ноября 2016 года. Следующее событие произойдет 25 ноября 2034 года. Но суперлуние 6 декабря 2052 года станет самым близким Суперлунием века.
6) 2061 год: комета "Галлея"
29 июля 2061 года комету "Галлея", которая обращается вокруг Солнца с периодом 76 лет, можно будет наблюдать невооруженным глазом из темных уголков нашей планеты. Она является одним из самых известных космических объектов. Первое наблюдение кометы было зафиксировано 2 000 лет назад.
7) 2065 год: Венера пройдет перед Юпитером
22 ноября 2065 года произойдет редчайшее явление - Венера пройдет перед диском Юпитера, что будет видно с Земли. Этот транзит станет первым подобным событием с 1818 года.скачать dle 11.3