Ramiz Mehdiyevin ailə üzvlərinə məxsus şirkətin 75 min vergi borcu var
Azərbaycanda informasiya-telekommunikasiya texnologiyaları (İKT) sahəsində fəaliyyət göstərən aparıcı şirkətlərindən biri olan "Kaspian Telekom" MMC-nin (VÖEN - 1500545191) dövlət büdcəsinə vaxtında ödənilməyən böyük miqdarda vergi borcu var.
Yeniavaz.com xəbər verir ki, 8 oktyabr 2024-cü il tarixinə olan məlumata görə "Kaspian Telekom" MMC-nin vergi borcu 74 min 69 manat 42 qəpik təşkil edib.
Məlumat üçün bildirək ki, "Kaspian Telekom" MMC uzun illərdir ki, özəl və dövlət qurumlarına, bank sektoruna, fiber-optik texnologiya bazasında ən müxtəlif İKT xidmətləri göstərir. "Kaspian Telekom" MMC eyni zamanda "Ailə TV" kabel televiziyası və "Ailə NET" internet provayderi tərəfindən göstərilən xidmətlərə də sahibdir.
Şirkət tərəfindən açıqlanan məlumatda göstərilir ki, "Kaspian Telekom" MMC Azərbaycan ərazisində fəaliyyət göstərən ən geniş miqyaslı fiber-optik infrastruktura malik olan və SWIFT xidmətini göstərən ən böyük şirkətdir.
Qeyd edək ki, 28 iyul 2005-ci il tarixində dövlət qeydiyyatına alınan şirkətin nizamnamə kapitalı 1020 manat təşkil edir. MMC-nin hüquqi ünvanı "İstiqlaliyyət küçəsi, ev 11, mənzil 17"də yerləşir.
"İstiqlaliyyət küçəsi, ev 11" ünvanı, eyni zamanda, Prezident Aparatının sabiq rəhbəri, AMEA-nın keçmiş prezidenti Ramiz Mehdiyevin qızı Kamilə Əliyevanın və nəvəsi Fidan Əliyevanın qeydiyyatda olduğu ünvandır.
"Kaspian Telekom" MMC-nin qanuni təmsilçisi isə Orxan Fikrət oğlu Əliyevdir. Orxan Əliyevin Ramiz Mehdiyevin kürəkəni, sabiq millət vəkili İlham Əliyevin qardaşı Fikrət Əliyevin oğlu olduğu bildirilir.
Onu da bildirək ki, polkovnik rütbəsi daşıyan Fikrət Əlisəftər oğlu Əliyevin vaxtilə keçmiş Milli Təhlükəsizlik Nazirliyində işlədiyi bildirilir. Ramiz Mehdiyev AMEA-nın prezidenti seçildikdən qısa müddət sonra Fikrət Əliyev AMEA İşlər idarəsinin müdir müavini təyin olunub.скачать dle 11.3

Принадлежащая семье Рамиза Мехтиева компания задолжала государству 74 000 манатов
Одна из ведущих компаний в сфере информационно-телекоммуникационных технологий (ИКТ) в Азербайджане - ООО Kaspian Telekom (VÖEN - 1500545191) имеет крупную налоговую задолженность, которая не была своевременно оплачена, сообщает yeniavaz.com.
По данным на 8 октября 2024 года, налоговая задолженность ООО Kaspian Telekom составила 74 069 манатов 42 гяпика.
ООО Kaspian Telekom уже много лет предоставляет различные ИКТ-услуги частным и государственным структурам, банковскому сектору на базе волоконно-оптических технологий. Компания также владеет кабельным телевидением Ailə TV и интернет-провайдером Ailə NET.
По информации, раскрытой самой компанией, ООО Kaspian Telekom обладает самой широкомасштабной волоконно-оптической инфраструктурой в Азербайджане и является крупнейшим провайдером услуг SWIFT.
Отметим, что уставный капитал компании, зарегистрированной 28 июля 2005 года, составляет 1 020 манатов. Примечательно, что юридический адрес компании - улица Истиглалият, дом 11, квартира 17 - совпадает с адресом регистрации дочери и внучки бывшего главы Администрации Президента, экс-президента Национальной академии наук (НАНА) Рамиза Мехтиева - Камилы Алиевой и Фидан Алиевой.
Законным представителем ООО Kaspian Telekom является Орхан Алиев. Сообщается, что Орхан Алиев приходится сыном Фикрету Алиеву - брату бывшего депутата Ильхама Алиева и зятю Рамиза Мехтиева.
Фикрет Алиев, носящий звание полковника, ранее работал в бывшем Министерстве национальной безопасности. Вскоре после избрания Рамиза Мехтиева президентом НАНА, Фикрет Алиев был назначен заместителем начальника Управления делами НАНА.скачать dle 11.3