Bakı metrosunda xanım mayora xəsarət yetirildi: "Məni işarə edərək nəsə deyirdi"
"Qafqazinfo"nun əldə etdiyi məlumata görə, Bakı Şəhər Baş Polis İdarəsinin Metropolitendə Polis Şöbəsinə müraciət edən ədliyyə mayoru S.Sultanova (şərti) bir nəfərin ona bizlə xəsarət yetirərək qaçdığını bildirib.
Şikayətçi qeyd edib ki, bizi batıran gəncin yanındakı şəxs işlədiyi cəzaçəkmə müəssisəsində əvvəllər cəza çəkib. Xanım zabit axşam işdən çıxıb evə gedərkən həmin şəxslərin onu izlədiyini və keçmiş məhkumun işarəsi ilə gənc oğlanın bu addımı atdığını bildirib.
Polis əməkdaşları müraciətlə bağlı axtarış tədbirlərinə başlayıblar. Həmin şəxslər metronun "Dərnəgül" stansiyası ərazisində müəyyən edilərək saxlanılıblar. Onların Kürdəmir rayon Yeni Şıxımlı kənd sakinləri, dayı-bacıoğlu olması üzə çıxıb. 2004-cü il təvəllüdlü T.Hümbətov (şərti soyadlı) barəsində İnzibati Xətalar Məcəlləsinə uyğun olaraq protokol tərtib edilib.
Saxlanılan şəxs bildirib ki, həmin qadını tanımır və metroda qaçarkən deşici alət təsadüfən ona toxunub.
Protokola Binəqədi Rayon Məhkəməsində baxılıb. Zərərçəkmiş şəxs isə hadisənin qəsdən planlaşdırıldığını iddia edib. S.Sultanova məhkəməyə ifadəsində həmin şəxslərdən metro ərazisində şübhələndiyini bildirib:
"Metroda gedən zaman yanındakı şəxsin T.Hümbətova məni işarə edərək nəsə deməsini gördüm. Bir az qorxsam da, özümü itirmədim. Ətrafda kamera olan yerlərə baxdım və kameranın müşahidə etdiyi yerdə dayandım. Bir qədər keçmiş adının sonradan T.Hümbətov olduğunu bildiyim şəxs mənə nəsə batırdı və həmin şəxslər qaçdılar. Dərhal polis əməkdaşlarına hadisə barədə məlumat verdim. Bir qədər sonra isə gənc oğlanın yanında olan şəxsi xatırladım. Həmin şəxs mənim çalışdığım cəzaçəkmə müəssisəsində olub və bir dəfə onun əxlaqsız hərəkətlərini müşahidə etmişdim".
Məhkəmədə çıxış edən Metropolitendə Polis Şöbəsinin əməkdaşı da hadisənin qəsdən törədilməsini bildirib.
Binəqədi Rayon Məhkəməsinin qərarı ilə 20 yaşlı T.Hümbətova 20 sutka həbs cəzası verilib.скачать dle 11.3

На женщину-офицера напали в бакинском метро
Как сообщает Qafqazinfo, майор юстиции С.Султанова (фамилия здесь и далее условная - ред.) обратилась в отдел полиции в Бакинском метрополитене, сообщив, что неизвестный нанес ей колотое ранение и скрылся.
Пострадавшая отметила, что спутник нападавшего ранее отбывал наказание в исправительном учреждении, где она работает. Женщина-офицер рассказала, что возвращалась вечером с работы домой, когда заметила, что эти двое мужчин следят за ней. По ее словам, бывший заключенный подал знак, и молодой человек совершил нападение.
Полиция начала поиски подозреваемых и вскоре задержала их на территории станции метро "Дарнагюль". Выяснилось, что это жители села Ени Шыхымлы Кюрдамирского района, мужчина и его племянник. В отношении Т.Гумбатова (2004 г.р.) составлен протокол об административном правонарушении.
Задержанный заявил, что не знает потерпевшую, а колюще-режущий предмет случайно задел ее, когда он убегал.
Однако в суде пострадавшая настаивала, что нападение было спланировано заранее. С.Султанова сообщила, что в метро заподозрила этих людей, когда увидела, как спутник Т.Гумбатова показал на нее и что-то сказал.
"Я немного испугалась, но не растерялась. Посмотрела, где находятся камеры наблюдения, и встала там, где они меня снимали. Через некоторое время человек, которого, как я потом узнала, зовут Т.Гумбатов, что-то воткнул в меня, и они убежали. Я сразу сообщила о случившемся правоохранителям", - рассказала потерпевшая.
Майор юстиции также вспомнила, что видела спутника нападавшего в СИЗО, где работает, и однажды стала свидетелем его непристойного поведения.
Сотрудник полиции метрополитена в суде также заявил, что преступление было совершено умышленно.
Решением Бинагадинского районного суда 20-летний Т.Гумбатов приговорен к 20 суткам ареста.скачать dle 11.3