Ermənistan “Zod” yatağında qızıl hasilatını bərpa edib
Ermənistan mətbuatına istinadən xəbər verir ki, bu barədə ölkənin ərazi idarəetmə və infrastruktur nazirinin müavini Ovannes Arutyunyan “Mining Armenia” konfransı çərçivəsində məlumat verib.
2025-ci ilin ikinci yarısına qədər yatağı ildə 400 min ton layihə gücünə çatdırmaq planlaşdırılır. Hazırda illik güc 100-150 min ton təşkil edir.
O.Arutyunyanın sözlərinə görə, hasilatın dayandırılmasının əsas səbəbi mədənin yer səthinə yaxın yerləşən ehtiyatlarının tükənməsi olub: qalan ehtiyatlar elə yerləşib ki, onun daha dərin laylarını istismar etmək sərfəlidir.скачать dle 11.3

Армения возобновила добычу золота на Соткском месторождении
Как передает Median.Az cо ссылкой на армянские СМИ, об этом замминистра территориального управления и инфраструктур Армении Ованнес Арутюнян на полях конференции Mining Armenia.
На проектную мощность в 400 тыс. тонн в год планируется выйти во второй половине 2025 года. Сейчас он работает с мощностью, эквивалентной 100-150 тыс. тонн в год.
По словам Арутюняна, главной причиной остановки было истощение запасов рудника, расположенных у поверхности земли: оставшиеся запасы залегают так, что выгоднее эксплуатировать его более глубокие слои.