ECO "yaşıl keçid"lə bağlı Azərbaycanın irəli sürdüyü addımlara dəstək verəcək
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Baş Assambleyasının 79-cu sessiyasının yüksəksəviyyəli həftəsi çərçivəsində İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının (ECO) baş katibi Əsəd Məcid Xan ilə görüşüb.
Qeyd olunub ki, görüş zamanı tərəflər Azərbaycan və ECO arasında gündəlikdə duran əməkdaşlıq məsələlərinə, habelə BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəfləri Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində əməkdaşlıq perspektivlərinə dair müzakirə aparıblar.
Ceyhun Bayramov Azərbaycanın ECO ilə əməkdaşlığa xüsusi önəm verdiyini, Azərbaycanın təşkilat çərçivəsində regional əməkdaşlığın genişləndirilməsinə töhfə verməyə hər zaman hazır və maraqlı olduğunu qarşı tərəfin diqqətinə çatdırıb.
İqtisadiyyat, enerji təhlükəsizliyi və nəqliyyat-kommunikasiyalar sahələri üzrə əməkdaşlığın genişləndirilməsinin hər iki tərəf üçün prioritet istiqamətlərdən olduğu qeyd edilib.
Təşkilatın üzv dövlətləri arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsinin və bu vasitə ilə regionda ortaq iqtisadi inkişafa töhfə verilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
ECO-nun fəaliyyət istiqamətlərinə və məqsədlərinə uyğun olaraq, regiondaxili və regionlararası ticarətin genişləndirilməsinin önəmi bir daha vurğulanıb.
Qarşı tərəf cari regional vəziyyət, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan bərpa və yenidənqurma işləri, habelə Azərbaycan və Ermənistan arasında normallaşma və sülh gündəliyinin hazırkı durumu barədə məlumatlandırılıb.
Əsəd Məcid Xan Azərbaycanın təşkilatın fəaliyyətində aktiv və məhsuldar iştirakının yüksək qiymətləndirildiyini, ölkəmizin ECO-ya üzv dövlətlər üçün etibarlı tərəfdaş hesab olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Baş katib ECO-nun yaşıl və təmiz ətraf mühitə keçid ideyasına xüsusi əhəmiyyət verdiyini, bu istiqamətdə Azərbaycan tərəfindən irəli sürülmüş addım və təşəbbüslərin həyata keçirilməsinə müvafiq dəstək verməyə hazır olduqlarını bildirib.
Şuşa şəhərinin İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının 2026-ci il üçün turizm paytaxtı seçilməsinin əhəmiyyəti qeyd edilib, bu ildə birgə mümkün tədbirlər barədə ideyalar səslənib.
Bununla yanaşı, görüşdə qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlərə dair fikir mübadiləsi aparılıb.скачать dle 11.3

ОЭС поддержит шаги Азербайджана по зеленому переходу
В рамках недели высокого уровня 79-й сессии Генеральной ассамблеи ООН министр иностранных дел Азербайджанской Республики Джейхун Байрамов встретился с генеральным секретарем Организации экономического сотрудничества (ОЭС) Асадом Маджидом Ханом.
Об этом сообщает пресс-служба МИД Азербайджана.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы сотрудничества между Азербайджаном и ОЭС, а также перспективы взаимодействия в рамках 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29). Джейхун Байрамов подчеркнул, что Азербайджан придает особое значение сотрудничеству с ОЭС и всегда готов вносить вклад в расширение регионального взаимодействия в рамках организации.
Было отмечено, что расширение сотрудничества в сферах экономики, энергетической безопасности и транспортно-коммуникационной инфраструктуры является приоритетным направлением для обеих сторон. Подчеркнута важность углубления взаимодействия между государствами-членами ОЭС и тем самым содействия общему экономическому развитию в регионе.
Собеседник был проинформирован о текущей региональной ситуации, восстановительных и строительных работах, проводимых на освобожденных от оккупации территориях, а также о текущем состоянии нормализации и повестки мира между Азербайджаном и Арменией.
Асад Маджид Хан высоко оценил активное и продуктивное участие Азербайджана в деятельности организации, отметив, что наша страна считается надежным партнером для государств-членов ОЭС. Генсек заявил, что ОЭС придает особое значение идее перехода к зеленой и чистой окружающей среде и готова оказать соответствующую поддержку реализации шагов и инициатив, выдвинутых азербайджанской стороной в этом направлении.
Была подчеркнута значимость избрания города Шуша туристической столицей ОЭС на 2026 год, озвучены идеи о возможных совместных мероприятиях в этом году. Кроме того, на встрече состоялся обмен мнениями по другим вопросам, представляющим взаимный интерес.скачать dle 11.3