Ceyhun Bayramov NATO baş katibinin köməkçisi ilə görüşüb
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində NATO baş katibinin innovasiya, hibrid və kiber məsələlər üzrə köməkçisi Jan-Şarl Ellermann-Kinqomb ilə görüşüb.
Xarici İşlər Nazirliyindən verilən məlumata görə, görüşdə Azərbaycan və NATO arasında mövcud tərəfdaşlıq məsələləri, COP29 sədrliyimiz çərçivəsində əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub.
Ceyhun Bayramov bu il ölkəmizlə NATO arasında əməkdaşlığın əsasını qoyan “Sülh naminə Tərəfdaşlıq” Proqramının 30 illiyinin qeyd edildiyini, bu çərçivədə qarşılıqlı əməkdaşlıq şəraitində bir sıra birgə layihələrin həyata keçirildiyini məmnunluqla qeyd edib.
Tərəfdaşlığımızın 30 ili müddətində Azərbaycanın NATO-nun sülhməramlı əməliyyatlarında nümunəvi iştirakı, habelə NATO çərçivəsində qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıqda aktiv iştirakının ölkəmizin inamlı tərəfdaş kimi tanınmasına gətirib çıxardığı bildirilib.
COP29 sədrliyimiz çərçivəsində, həmçinin iqlim fəaliyyətinin irəlilədilməsi istiqamətində NATO ilə əməkdaşlıq etməyə hazır olduğumuz diqqətə çatdırılıb.
Görüş zamanı, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.скачать dle 11.3

Джейхун Байрамов встретился с помощником генерального секретаря НАТО
Министр иностранных дел Азербайджанской Республики Джейхун Байрамов встретился с помощником генерального секретаря НАТО по вопросам инноваций, гибридным и киберугрозам Жан-Чарльзем Эллерман-Кингомбом в рамках 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29).
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Министерство, на встрече были обсуждены вопросы существующего партнерства между Азербайджаном и НАТО, а также перспективы сотрудничества в рамках председательства Азербайджана на COP29.
Джейхун Байрамов с удовлетворением отметил, что в этом году отмечается 30-летие Программы «Партнерство ради мира», которая заложила основу сотрудничества между Азербайджаном и НАТО, в рамках которой были реализованы многочисленные совместные проекты.
Было отмечено, что за 30 лет партнерства Азербайджан зарекомендовал себя как надежный партнер благодаря примерному участию в миротворческих операциях НАТО и активному взаимодействию в рамках взаимовыгодного сотрудничества.
Также было подчеркнуто, что в рамках председательства на COP29 Азербайджан готов сотрудничать с НАТО в продвижении климатических действий.
В ходе встречи также состоялся обмен мнениями по другим вопросам, представляющим взаимный интерес.скачать dle 11.3