Sabiq məmurun oğlu azadlığa buraxıldı
Hesablama Palatasının Dövlət investisiyalarının auditi şöbəsinin sabiq müdiri Bəhram Abbasovun oğlu, "Konstra" MTK-nın təsisçisi və sədri Bəsrət Abbaslı azadlığa buraxılıb.
"Qafqazinfo"nun əldə etdiyi məlumata görə, Bakı Apellyasiya Məhkəməsi B.Abbaslı barəsindəki hökmü dəyişib. O, dünən məhkəmə zalından azadlığa buraxılıb.
Həmçinin B.Abbaslı və atasına məxsus əmlaklar üzərinə qoyulmuş həbs qərarı da götürülüb. Sözügedən əmlakların bir neçə milyon manat dəyərinin olduğu bildirilir.
Xatırladaq ki, Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin ötən ilin dekabrında çıxardığı hökmə əsasən, MTK-nın direktoru Dilafir Rəsulov və əməkdaşı Tahir Əliyev də təqsirli bilinib. D.Rəsulov və T.Əliyev Cinayət Məcəlləsinin 178.4-cü (dələduzluq-xüsusilə külli miqdarda zərər vurmaqla) və 308.2-ci (vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə), B.Abbaslı isə yalnız 303.2-ci maddəsi (müsadirə edilməli olan əmlakı gizlətmə və ya mənimsəmə, habelə əmlakın müsadirə olunması barədə məhkəmənin qanuni qüvvəyə minmiş hökmünün icra olunmasından başqa cür yayınma) ilə ittiham edilirdi. Onlar zərərçəkmiş şəxslərdən pul alsalar da, ev verməyib, pulu öz maraqları üçün xərcləyiblər.
Əvvəlki hökmə əsasən, D.Rəsulov 13 il 6 ay, T.Əliyev 13 il, B.Abbaslı 1 il 6 ay müddətə azadlıqdan məhrum edilmişdi. İstintaq dövründə zamində olan B.Abbaslı məhkəmə zalında həbs olunmuşdu.
Qeyd edək ki, "Konstra MMC" şirkəti ilə əlaqədar uzun müddətdir narazılıqlar var. Məsələ ilə bağlı açıqlama verən Bəsrət Abbaslı bildirmişdi ki, atası Bəhram Abbasovun qanuni olaraq şirkətə aidiyyəti yoxdur. Onun sözlərinə görə, sadəcə cavan olduğu üçün əksər görüşlərə atasını da aparıb.скачать dle 11.3

Сын экс-чиновника вышел на свободу: миллионное имущество семьи освобождено из-под ареста
По информации Qafqazinfo, Бакинский апелляционный суд изменил приговор в отношении Б.Аббаслы. Вчера он был освобожден из зала суда.
Также было отменено постановление о наложении ареста на имущество, принадлежащего Б.Аббаслы и его отцу, стоимость которого составляет несколько миллионов манатов.
Напомним, в декабре 2023 года Бакинский суд по тяжким преступлениям признал виновными директора ЖСК Дилафира Расулова и его сотрудника Таира Алиева. Им были предъявлены обвинения по статье 178.4 (мошенничество, совершенное с причинением особо крупного ущерба) и статье 308.2 (злоупотребление должностными полномочиями, повлекшее тяжкие последствия), а Б.Аббаслы - только по статье 303.2 (сокрытие или присвоение имущества, подлежащего конфискации по приговору суда (решению), а равно иное уклонение от исполнения вступившего в законную силу приговора (решения) суда о назначении конфискации имущества) Уголовного кодекса Азербайджанской Республики. Они взяли у потерпевших деньги, однако не предоставили им жилье и растратили средства в своих интересах.
По предыдущему приговору Д.Расулов был приговорен к 13 годам и 6 месяцам, Т.Алиев - к 13 годам, Б.Аббаслы - к 1 году и 6 месяцам лишения свободы. Б.Аббаслы, на время следствия отпущенный на свободу под залог, был арестован в зале суда.
Отметим, что граждане не раз жаловались на деятельность компании Konstra. Комментируя данный вопрос, Басрат Аббаслы заявил, что его отец Бахрам Аббасов юридически не имеет отношения к компании. По словам председателя ЖСК, ранее из-за отсутствия должного опыта он брал с собой отца на большинство встреч.