Azərbaycan və Özbəkistan avtomobillərin yığılması layihəsi üzərində işləyir
Azərbaycanın "Azərmaş" şirkəti və Özbəkistan CKD (Complete Knock Down) texnologiyasından istifadə etməklə "Chevrolet Cobalt" avtomobillərinin yığılmasının təşkili üzərində işləyir.
Bu barədə "Trend" agentliyi məlumat yayıb.
Məlumatda qeyd olunur ki, "Cobalt" modelinin istehsal həcmi ildə 15 min avtomobil istehsal etmək üçün nəzərdə tutulub və onun buraxılışı 2025-ci ilə planlaşdırılır.
Əməkdaşlıq çərçivəsində Hacıqabul şəhərindəki zavodda "Chevrolet Tracker" və "Chevrolet Onix" avtomobillərinin istehsalı da davam etdirilir.
Qeyd edək ki, Özbəkistanda minik avtomobilləri, yük avtomobilləri, kommersiya və xüsusi texnika, həmçinin avtobusların istehsal gücü ildə 500 min ədəddən çoxdur.
Özbəkistanda iri avtomobil istehsalı müəssisələri "UzAuto Motors", "MAN Auto Uzbekistan", "SamAuto", "ADM Jizzax"dır. Ölkə, həmçinin BYD (Build Your Dreams) elektrikli avtomobillərinin istehsalına başlayıb.
Öz növbəsində Azərbaycanda da maşınqayırma sənayesi inkişaf edir. İri müəssisələr olan "Azərmaş", "AzSamand", Gəncə və Naxçıvan şəhərlərində kommersiya və yük avtomobilləri istehsalı zavodlarıdır.
Xatırladaq ki, avqustun 22-də Daşkənddə Özbəkistan-Azərbaycan biznes forumu keçirilib. Danışıqlar nəticəsində 2 milyard dollar dəyərində layihələr portfeli formalaşdırılıb.скачать dle 11.3

Азербайджан и Узбекистан разрабатывают проект по сборке автомобилей
По его словам, объем производства автомобилей Cobalt рассчитан на выпуск 15 000 автомобилей в год, а его запуск намечен на 2025 год.
В рамках сотрудничества также идет производство автомобилей Tracker и Onix на заводе в городе Гаджигабул.
Отметим, что производственная мощность легковых автомобилей грузовой, коммерческой и специальной техники, а также автобусов в Узбекистане составляет более 500 000 единиц в год. Крупными предприятиями Узбекистана по производству автомобилей являются UzAuto Motors, MAN Auto Uzbekistan, SamAuto, ADM Jizzakh. В стране также налажен выпуск электромобилей BYD.
В Азербайджане также развивается машино-строительная отрасль. Крупными предприятиями являются Azermash, AzSamand, заводы по производству коммерческих и грузовых автомобилей в городах Гянджа и Нахчыван.
Напомним, что 22 августа в Ташкенте состоялся узбекско-азербайджанский бизнес-форум. По итогам переговоров был сформирован портфель проектов на 2 млрд долларов США.
Кроме того, 23 августа в рамках визита Президента Азербайджана Ильхама Алиева в Ташкент состоялась встреча глав государств с представителями деловых кругов двух стран. По итогам встречи к запуску были подготовлены 7 проектов общей стоимостью 520 млн долларов.