Bakıda dələduzluqda ittiham olunan türkiyəli iş adamı yenidən hakim qarşısına çıxarılır
Bakıda dələduzluqda təqsirləndirilən "Hom Paş Prestij" MTK-nın sahibi, Türkiyə vətəndaşı Hikmət Yiğitdölün barəsindəki hökmdən yenidən apellyasiya şikayəti verilib.
Pravda.az-ın əldə etdiyi məlumata görə, şikayət Bakı Apellyasiya Məhkəməsinin hakimi Mirzəli Abbasovun sədrliyi ilə araşdırılacaq.
Məhkəmənin ilkin hazırlıq iclası sentyabrın 4-nə təyin edilib.
Qeyd edək ki, H.Yiğitdölün rəhbərlik etdiyi "Hom Paş Prestij" MTK 2008-ci ildə Bakı Şəhəri İcra Hakimiyyətinin sərəncamı ilə Xocalı prospekti, 1181-ci məhəllədə torpaq sahəsi alaraq çoxmərtəbəli bina tikintisinə başlayıb.
İttihama görə, MTK-nın sahibi, türkiyəli iş adamı H.Yiğitdöl Bakıda 72 vətəndaşın etibarından sui-istifadə edərək bir mənzili ayrı-ayrı şəxslərə təkrar sataraq onların külli miqdarda vəsaitini dələduzluq yolu ilə ələ keçirib.
Prosesdə ifadə verənə zərərçəkmiş Elçin Heydərov bildirib ki, 2007-ci ildə mənzil alsa da, sonradan mənzillərinin sənədlərini ala bilməyib və həmin mənzillərin başqa sahiblərinin olduğunu öyrənib.
Sonradan ona binadan 100 min manat dəyərində qeyri-yaşayış obyekti və iki mənzil verilib. Buna görə də şikayət və tələbinin olmadığını, barışdıqlarını deyib.
Digər zərərçəkmiş Vəli Əkbərli də ona məxsus qeyri-yaşayış obyektinin geri qaytarıldığını və şikayəti olmadığını qeyd edib.
Bildirək ki, Hikmət Yiğitdöl Cinayət Məcəlləsinin 178.3.2-ci (dələduzluq - külli miqdarda törədildikdə) maddəsi ilə ittiham edilir.
Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hökmü ilə o, bir neçə il müddətinə azadlıqdan məhrum edilib.скачать dle 11.3

Обвиняемый в мошенничестве турецкий бизнесмен вновь предстанет перед судом
Как сообщает рravda.az, жалоба будет рассмотрена под председательством судьи Бакинского апелляционного суда Мирзали Аббасова.
Предварительное заседание суда назначено на 4 сентября.
Отметим, что ЖСК Hom Paş Prestij, владельцем которого является Х.Йигитдоль, в 2008 году на основании распоряжения Исполнительной власти города Баку приобрел земельный участок в 1181-м квартале на проспекте Ходжалы в Хатаинском районе и начал строительство многоэтажного здания.
Согласно обвинению, бизнесмен продавал одни и те же квартиры нескольким людям, тем самым совершив мошенничество в отношении 72 граждан.
Некоторые потерпевшие уже заявили об отсутствии претензий к обвиняемому. Так, Эльчин Гейдаров и Вели Акберли сообщили, что получили компенсацию в виде нежилых помещений и квартир в том же здании.
Х.Йигитдоль обвиняется по статье 178.3.2 (мошенничество, совершенное с причинением крупного ущерба) Уголовного кодекса АР. В его отношении была избрана мера пресечения в виде домашнего ареста.
Бакинский суд по тяжким преступлениям приговорил турецкого бизнесмена к нескольким годам лишения свободы.