Azərbaycanda tanınmış seysmoloq vəfat etdi
Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin "Kompleks geokimya tədqiqatları" şöbəsinin müdiri, geologiya-mineralogiya elmləri doktoru Ramidə Kərəmova vəfat edib.
Bu barədə İqtisadiyyat.az-a mərhumun yaxınları məlumat veriblər.
Bildirilib ki, R.Kərəmova uzun sürən xəstəlikdən sonra 77 yaşında dünyasını dəyişib.
Qeyd edək ki, R.Kərəmova 1947-ci ildə Bakıda anadan olub. Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universiteti) Geoloji-kəşfiyyat fakültəsində "faydalı qazıntılar yataqlarının axtarışı və kəşfiyyatı" ixtisası üzrə ali təhsil alıb. Daha sonra həmin universitetdə "hidrogeologiya" ixtisası üzrə aspirantura oxuyub.
Bir neçə elmi əsərin müəllifi olan R.Kərəmova həm də Azərbaycan Seysmoloqların Assosiasiyasının üzvüdür.
1979-cu ildə Azərbaycanda ilk dəfə olaraq, R.Kərəmovanın rəhbərliyi altında güclü zəlzələlərin seysmik proqnozu məsələlərinin həlli üçün yeni elmi istiqamət - seysmogeokimya işlənməyə başlayıb və elmin üç sahəsinin - hidrogeologiya, geokimya və seysmologiya kəsişməsində yaradılıb. Xəzər akvatoriyasında, Azərbaycanın və həmsərhəd ölkələrin (Rusiya-Dağıstan, Gürcüstan, Ermənistan, Türkiyə, İran) ərazilərində seysmoflüidogeodinamik (SFGD) sahələrinə əsasən seysmik vəziyyətin operativ qiymətləndirilməsi üçün ilk dəfə olaraq "SEISMOGEOCHEMICAL on-line" texnologiyası yaradılıb. O, avtomatlaşdırılmış 4 ekspress-metodlardan ibarətdir. Riyazi düsturlar və proqram təminatı üçün alqoritmlər R. Kərəmova tərəfindən hazırlanıb.
R.Kərəmova tərəfindən SFGD monitorinqi əsasında geolojikəşfiyyat quyularının qazılması zamanı baş verən qəzaların qarşısının alınması üçün metod işləyib hazırlanıb.

В Азербайджане скончалась известный сейсмолог
Р.Керемова родилась в 1947 году в Баку. Окончила геологоразведочный факультет Азербайджанского государственного университета (ныне Бакинский государственный университет) по специальности "поиск и разведка месторождений полезных ископаемых". Позднее окончила аспирантуру того же вуза по специальности "гидрогеология".
Являлась членом Ассоциации сейсмологов Азербайджана, автором ряда научных работ.
В 1979 году впервые в Азербайджане для решения вопросов сейсмического прогнозирования сильных землетрясений под руководством Р.Керемовой на стыке трех областей науки - гидрогеологии, геохимии и сейсмологии - было создано новое научное направление - сейсмогеохимия.
Она разработала технологию "Оперативный прогноз землетрясений по сейсмогеохимическим полям" для ежедневной оперативной оценки сейсмической обстановки и сейсмического риска в акватории Каспия, на территории Азербайджана и приграничных регионах сопредельных стран (Россия, Грузия, Армения, Турция, Иран) по аномалиям в сейсмофлюидогеодинамических (СФГД) полях Азербайджана.
Р.Керемова разработала метод предотвращения аварий при бурении геологоразведочных скважин на основе СФГД-мониторинга.