Hansı məhsulların ölkəyə gətirilməsi qadağandır?
Son zamanlar onlayn ticarətə maraq artıb. İnsanlar almaq istədikləri məhsulu dünyanın istənilən ölkəsindən onlayn qaydada sifariş verib, əldə edirlər. Təkcə geyim yox, mebel, tekstil malları, qab-qaşıq, həmçinin avtomobili də ölkədən çıxmadan ala bilirlər.
Lakin burada yaranan çətinlik ölkəyə gətirilməsi qadağan olunan məhsulların çatdırılması ilə bağlıdır.
Yəni vətəndaş məlumatlı olmadığı üçün məhsulu sifariş verir, ölkə sərhədində aydın olur ki, sifariş verilən məhsulun ölkəyə gətirilməsi qanunla qadağan olunub.
Belə məhsullardan biri də daha çox səyahət zamanı və velosiped sürərkən istifadə olunan kameralı eynəklərdir. Vətəndaşlar bu məhsulu sifariş etsələr də, sərhəddən buraxılmadığını deyirlər.
Ümumiyyətlə, Azərbaycana gətirilməsi qadağan olunan mallar hansılardır? Kameralı və fənərli eynəklərin də gətirilməsi qadağandırmı?
Dövlət Gömrük Komitəsindən Bizim.media-nın sorğusuna cavab olaraq bildirilib ki, bu cür əşyalar xüsusi icazə ilə gətirilir:
"Ölkə ərazisinə gətirilən mallara dair qadağa və məhdudiyyətlər "Mülki dövriyyədə olmasına yol verilməyən (mülki dövriyyədən çıxarılmış) əşyaların siyahısı haqqında" Azərbaycan Respublikasının 23 dekabr 2003-cü il tarixli 564 nömrəli Qanunu və "Mülki dövriyyənin müəyyən iştirakçılarına mənsub ola bilən və dövriyyədə olmasına xüsusi icazə əsasında yol verilən (mülki dövriyyəsi məhdudlaşdırılmış) əşyaların siyahısı haqqında" Azərbaycan Respublikasının 23 dekabr 2003-cü il tarixli 565 nömrəli Qanunu ilə müəyyən olunur.
Mülki dövriyyəsi məhdudlaşdırılmış əşyaların dövriyyəsinin tənzimlənməsi sahəsində əlavə tədbirlər haqqında" Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin 12 sentyabr 2005-ci il tarixli 292 nömrəli Fərmanının 2 nömrəli əlavəsinə əsasən, Gizli qaydada informasiya alınması üçün nəzərdə tutulmuş texniki vasitələrin dövriyyədə olmasına Azərbaycan Respublikasının Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti (rabitə şəbəkələrindən gizli qaydada informasiya alınması üçün nəzərdə tutulmuş texniki vasitələrə münasibətdə Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti) tərəfindən verilən xüsusi icazə əsasında yol verilir".скачать dle 11.3

В Госкомитете рассказали, какие товары не пройдут таможню
В эпоху цифровых технологий онлайн-торговля стала неотъемлемой частью нашей жизни. Азербайджанцы активно заказывают товары из разных уголков мира - от одежды и мебели до автомобилей. Однако существует ряд товаров, запрещенных к ввозу в страну, о чем многие граждане не подозревают.
К примеру, гражданин заказал велосипедные очки с камерой, но позже выяснилось, что ввоз этого товара в страну запрещен законом.
Итак, какие товары запрещены к ввозу в Азербайджан? Есть ли в этом перечне велосипедные очки с камерой?
На вопросы Bizim Media ответили в Государственном таможенном комитете.
"Запреты и ограничения на ввозимые на территорию страны товары устанавливаются законом Азербайджанской Республики "О перечне предметов, недопустимых к обращению в гражданском обороте", а также законом "О перечне предметов, которые могут принадлежать определенным участникам гражданского оборота и допускаются к обращению на основании специального разрешения.
Согласно приложению №2 к указу Президента АР от 12 сентября 2005 года №292 "О дополнительных мерах в области регулирования оборота предметов с ограниченным гражданским оборотом", наличие в обращении технических средств, предназначенных для получения информации в тайном порядке, допускается на основании специального разрешения, выданного Службой государственной безопасности (в отношении технических средств, предназначенных для получения информации в тайном порядке из сетей связи, Государственной службой специальной связи и информационной безопасности)", - пояснили в Госкомитете.скачать dle 11.3