Xankəndidə beynəlxalq idman yarışı keçiriləcək
İdman.biz xəbər verir ki, bunu Azərbaycan Kamandan Oxatma Federasiyasının prezidenti Anar Quliyev deyib.
O bu idman növü üzrə bu gün start götürən ölkə birinciliyi və çempionatına münasibət bildirib:
"Bu gün bizdə yetəri qədər gənclər kamandan oxatmaya maraq göstərirlər. Çempionatda iki paralimpiyaçımız da böyüklər arasında mübarizə aparacaq. İnanıram ki, yarış gərgin mübarizə şəraitində keçəcək və idmançılarımız özlərini yaxşı tərəfdən göstərəcəklər".
Quliyev federasiyasının gələcək planlarını da açıqlayıb:
"Əsas məqsəd bu idman növünü yaşatmaq, inkişaf etdirmək, əlçatanlılığını təmin etməkdir. İdmançıların yaxşı nəticələr göstərməsi üçün şərait yaratmaq bizə çox vacibdir. Bu gün kamandan oxatmada təşkilatlanma baxımından vəziyyət bəlkə də çox yaxşı səviyyədə deyil. Amma çalışacağıq ki, yaxın müddətdə klubların sayı artsın. Yeni klublar yaradılsın. Bu gün əsas təşkilatlanma Bakıda var. Lakin gələcəkdə regionlarda da müvafiq infrastrukturun yaradılmasını nəzərdə tuturuq. Gələn il MDB ölkələri arasında çempionatı ölkəmizdə keçirəcəyik. Artıq proqrama daxil edilib ki, bu yarış Xankəndi şəhərində baş tutacaq. Azad olunmuş Qarabağımızda bu idman növünün olması simvolikdir".

В Ханкенди пройдет чемпионат СНГ по стрельбе из лука
Как сообщает İdman.biz, об этом заявил президент Федерации стрельбы из лука Азербайджана Анар Гулиев.
Он прокомментировал стартующий сегодня чемпионат страны и первенство по этому виду спорта:
"Сегодня достаточное количество молодежи интересуется стрельбой из лука. На чемпионате среди взрослых выступят двое наших паралимпийцев. Я верю, что конкуренция будет напряженной и наши спортсмены хорошо покажут себя".
Гулиев также озвучил дальнейшие планы федерации:
"Главная цель - сохранить этот вид спорта, развивать и обеспечить его доступность. Нам важно создать условия, чтобы спортсмены показывали хорошие результаты. Сегодня ситуация с организацией стрельбы из лука, пожалуй, не очень хорошая. Но мы постараемся, чтобы количество клубов в ближайшее время увеличилось, были созданы новые клубы. Сегодня основная организация находится в Баку. Однако в будущем мы планируем создать соответствующую инфраструктуру и в регионах. В следующем году мы проведем чемпионат СНГ в нашей стране. В программе уже отражено, что эти соревнования пройдут в городе Ханкенди. Проведение соревнования по этому виду спорта в нашем освобожденном Карабахе символично".