Rusiyada Ermənistan konyaklarının 90%-i saxtadır
Rusiya mağazalarında satılan erməni konyaklarının, demək olar ki, 90%-nin təhlükəli olduğu ortaya çıxıb, eyni zamanda məhsulların yarısında üzümdən hazırlanmayan spirtlər var.
TASS-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə "Antikontrafakt" beynəlxalq assosiasiyası, Rusiya Federasiyasının Konyak, Spirtli içkilər və Alkoqollu Məhsullar İstehsalçıları İttifaqının birgə araşdırmasında deyilir.
Tədqiqat üçün Ermənistanın 10 ən böyük istehsalçısından 20-dən çox brendin 200 konyak nümunəsi götürülüb. Nümunələr Rusiyanın əksər federal pərakəndə satış şəbəkələrinin mağazalarında alınıb.
Nümunələr analiz olunmaq üçün Ümumrusiya Pivə, Alkoqolsuz və Şərabçılıq Sənayesi Elmi-Tədqiqat İnstitutunun müstəqil laboratoriyasına təqdim edilib.
"Onlardan 177-də, yəni 89%-də, 10 nümunədən 9-da pozuntular aşkar edilib. Demək olar ki, yarısında isə qeyri-üzüm mənşəli spirtlər aşkarlanıb. İçkini konyak edən isə məhz üzüm mənşəli spirtlərdir. Yalnız 23 nümunənin dövlət standartlarına və Rusiya Federasiyasının qanunvericiliyinə tam uyğun olduğu ortaya çıxdı", - deyə araşdırmada qeyd edilib.скачать dle 11.3

Армянский коньяк в России: почти половина - подделка
Как передает Median.Az, об этом сообщает ТАСС со ссылкой на исследование международной ассоциации "Антиконтрафакт" и Союза производителей коньяка, спирта и алкогольной продукции.
"В 177 из них, то есть 89% - 9 из 10 образцов, выявили нарушения. А почти в половине обнаружили спирты невиноградного происхождения. И только 23 образца оказались полностью соответствующими ГОСТ и законодательству России", - говорится в исследовании.
Для проведения исследования приобрели 200 образцов коньяка более 20 разных марок от десяти крупнейших армянских производителей.
Генеральный директор "Антиконтрафакт" Кристина Скрипник заявила, что исследователи были готовы выявить некоторое количество нарушений, но "то, что почти половина коньяков в магазинах полностью поддельные - это зашкаливающий показатель".
Ассоциация направила обращения в Генпрокуратуру, ФТС и Росалкогольтабакконтроль с просьбой принять меры по дополнительному контролю за ввозимой алкогольной продукцией из Армении.