ABŞ və SSRİ arasındakı telekörpülərin amerikalı aparıcısı vəfat edib
Vaxtilə ABŞ və SSRİ arasındakı telekörpülərin aparıcısı olan məşhur amerikalı teleaparıcı Fil Donahyu vəfat edib.
APA xəbər verir ki, bu barədə onun ailəsi “NBC” telekanalının “Today” şosunun rəsmi səhifəsi vasitəsilə məlumat verib. 89 yaşlı F. Donahyu öz evində dünyasını dəyişib.
Qeyd edək ki, onun aparıcısı olduğu “Fil Donahyunun Şousu” proqramının qonaqları arasında Nelson Mandela, Medlin Mürrey O`Hara kimi məşhurlar olub.
F. Donahyu Rusiyalı jurnalist Vladimir Poznerlə SSRİ və ABŞ arasında telekörpülərin aparıcısı olub. O həmçinin 1986-cı ildə “Çernobıl” AES-də baş verən qəzadan sonra əraziyə səfər edən ilk əcnəbi jurnalsit kimi də tarixə düşüb.скачать dle 11.3

Скончался американский ведущий телемостов США-СССР
Американский телеведущий, проводивший телемосты СССР - США, Фил Донахью ушел из жизни на 89-м году жизни.
Как сообщает АПА, в заявлении, опубликованном на сайте шоу Today телеканала NBC, его семья сообщила, что ведущий умер у себя дома в окружении жены, детей и внуков.
Фил Донахью родился 21 декабря 1935 года в Кливленде. Он считается пионером современного формата ток-шоу. Его программа «Шоу Фила Донахью» транслировалась по всей стране. В числе его гостей были Нельсон Мандела, Мэдлин Мюррей О’Хара.
В 1980-х годах он вместе с Владимиром Познером вел телемосты между СССР и США. Донахью также был первым иностранным журналистом, побывавшем в Чернобыле после аварии на атомной станции в 1986 году.